Rodiče, kteří uvěří reklamě na čisticí prostředky, která zdůrazňuje dokonale sterilní domácnost, svým dětem závažně ubližují. Ačkoli zřejmě věří, že sterilní prostředí bez bakterií – jakási pomyslná čistota – je pro potomky to nejlepší. Není. Naopak. Vážně jim škodí. Děti potřebují žít v prostředí, které je do jisté míry nečisté. Styk s bakteriemi je nezbytný pro imunitní systém, nehledě na to, že tělo je plné bakterií, bez nichž bychom za pár hodin umřeli.
Děti, které nejsou vystaveny nečistotám a bakteriím, mají častěji ekzém, astma, sennou rýmu a dětský diabetes.
Venkov versus město
„Ve skutečnosti žijí dnešní děti až v příliš sterilním prostředí na to, aby to pro ně bylo dobré,“ tvrdí doktoři John Gilbert a Rob Knight z USA. Ti se dlouhodobě věnují osvětě o bakteriích podstatných pro lidské zdraví.
Gilbert a Knight o teorii zhoubné čistoty publikovali několik vědeckých studií i populárně naučné knihy. Je dokázáno, že nejzdravější děti žijí na farmách. Mají od dětství kontakt s hlínou, nečistotami, hospodářskými zvířaty a jejich imunitní systém není přecitlivělý. Trpí nejméně ekzémy, alergickou rýmou, astmatem a dětským diabetem.
Zatímco děti z městských domácností, v nichž se nešetří chemickými prostředky při úklidu, jsou na tom opačně. Důvod? V kritickém období jim chybí přirozený kontakt s bakteriemi.
Pozor na extrémy
Člověk žil miliony let v přírodě a byl v kontaktu s půdou a zvířaty. Tato vazba na bakterie je tak silná, že za její narušení platíme potížemi imunitního systému.
„Naprosto záměrně jsme se oddělili kvůli pohodlí a kvůli strachu z chorob od přirozených bakterií,“ tvrdí doktor Gilbert v rozhovoru pro New York Times.
Stejně jako by bylo nerozumné vystavovat dítě agresivním formám choroboplodných zárodků a zanedbávat zásady hygieny zcela, je nebezpečné úzkostně dbát na čistotu a v domácnosti vše doslova sterilizovat.
Sledujte nás na sociálních sítích: