Němečtí vědci zjistili, že těhotné ženy můžou mít velké potíže s orientací v prostoru. Ačkoli i mnohé ženy jsou schopny poměrně dobře číst mapy a vyznat se v cizím prostředí, jsou obecně ve srovnání s muži znevýhodněny v prostorové orientaci. A situace se ještě výrazně zhorší, když je žena těhotná. Může za to mozek jejího dítěte.
Změny v hladinách hormonů během těhotenství totiž zmenší oblast v mozku, která je za řízení orientace v prostoru a navigaci zodpovědná. A nejmenší je toto centrum na konci gravidity před porodem.
Vědci z Institutu Maxe Plancka v Berlíně zjistili, že v těhotenství není nijak ovlivněna paměť a jiné kognitivní schopnosti žen. Ale neplatí to o prostorové orientaci a navigaci. Těhotná žena může dokonce začít bloudit, protože je negativně ovlivněna především její egocentrická navigace. Rozhodně by neměla radit druhým při hledání správné cesty.
„Těhotenství je období v životě ženy, kdy je vystavena výjimečně vysoké hladině estrogenu. Ten opravdu účinně působí na různé oblasti mozku, hormonální vlivy během těhotenství mohou souviset se změnami neurologickými. My jsme zjistili, že během těhotenství je negativně ovlivněna schopnost zapamatovat si cestu v prostoru,“ tvrdí doktorka Nina Lisofská z Berlína.
Sledujte nás na sociálních sítích: