Psychická traumata z dětství mají dlouhodobé a často i doživotní následky. A to nejen pro psychiku jedince, ale postihují negativně také jeho fyzickou stránku. Vědci z Britské Kolumbie prokázali, že psychické stresy v dětství poškozují DNA, jmenovitě urychlí zkracování ramen chromozomů, takže buňky rychleji stárnou a umírají. A tím pádem se urychlí stárnutí celého organismu.
Jednoduše řečeno jedinci vystavení v dětství otřesným psychickým zážitkům stárnou rychleji a žijí kratší dobu. Psychickým traumatem může být závažná chudoba, společenské problémy rodičů, zanedbávání výchovy, fyzické zneužívání, týrání apod. To vše výrazně přispívá ke zkracování telomer – ramen chromozomů – v dětství.
„Postupné stárnutí imunitního systému je částečně ovlivněno zkracováním telomer, proteinových čepiček na koncích ramen chromozomů, které chrání geny před degradací,“ vysvětluje doktorka Eli Putermanová z British Columbia University ve Vancouveru.
Čím větší trauma a horší zážitky dítě před pubertou má, tím výrazněji jsou telomery postiženy, jedinec rychleji stárne a je náchylný k předčasnému úmrtí.
Právě výzkumem zkracování telomer se vědci v posledních letech zabývají. Genetikové vědí, že stárnutí je řízeno právě jejich degradací. A naopak čím pomaleji se telomery zkracují, tím déle člověk žije. Jejich zkracování je ovlivněno řadou faktorů včetně životního stylu, stravy a psychického stavu.
Sledujte nás na sociálních sítích: