Císařský řez je evolučně nepřirozenou metodou porodu. A i když je mnohdy nevyhnutelným způsobem, který zachrání život matce i dítěti, mělo by k němu docházet jen v nevyhnutelných případech. Podle vědců z Harvardovy univerzity totiž přispívá k epidemii obezity. Během přirozeného porodu se totiž dítě nakazí řadou bakterií, které působí příznivě na jeho zdraví.
Děti přivedené na svět císařským řezem trpí obezitou o patnáct procent více v době, kdy dosahují puberty. Přitom obezita v období puberty často přetrvává do dospělosti.
Ačkoli jsou císařské řezy mnohdy nevyhnutelné, některé matky je dnes volí dopředu, i když by mohly porodit přirozeně. Vystavují tím ale svého potomka – a také sebe – horší zdravotní kondici. V několika studiích z minulosti bylo prokázáno, že ženy po císařském řezu trpí častěji některými typy rakoviny.
Vědci z Harvardovy univerzity tvrdí, že při průchodu pohlavními cestami se dítě nakazí bakteriemi matčina těla. Tento evoluční mechanismus mu zajistí zdravou střevní mikroflóru, která pak přispívá k normální postavě a dobré kondici.
„Císařský řez je bezpochyby nezbytný a život zachraňující zákrok v mnoha případech. Ale císařský řez má také známá rizika u matek a novorozenců. Naše objevy dokazují, že riziko obezity u novorozenců by mohlo být dalším faktorem k zvážení,“ tvrdí profesor Jorge Chavarro z Harvardovy univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: