V kolik hodin uložit batole a v kolik odeslat do postele protestujícího puberťáka? Potřebuje vůbec patnáctiletá slečna spát víc než její maminka? A jak je to u miminek?
Pokud hledáte odpovědi na tyto a další otázky, které se týkají spánku vašich dětí, pak jste na správné adrese.
Je vědecky dokázáno, že dostatek kvalitního spánku je pro vývoj dítěte (psychický i fyzický) naprosto klíčový. Proto byste měli svému potomkovi zajistit pro spánek ty nejlepší možné podmínky. Jaké?
1. Vytvořte pravidla – především malé děti (od batolat až po školáky na druhém stupni) by neměly být vzhůru po 22. hodině. Odesílejte je do postele každý den přibližně ve stejný čas, zaveďte doma jakousi večerní rutinu, kterou se snažte příliš neměnit a nenarušovat (vykoupat, vyčistit zuby, přečíst pohádku/kouknout na pohádku, zhasnout).
2. Z dětského pokoje odstraňte veškerou elektroniku (včetně mobilního telefonu – nevěřte, že vaše pubertální dítko nebude pod peřinou chatovat se spolužáky do půlnoci).
3. Zakažte používání elektroniky přibližně 30 minut před odchodem do postele. Modré světlo, které vydává, narušuje kvalitu spánku.
Kolik hodin potřebují
Vraťme se k otázkám v úvodu. Kolik spánku tedy děti vlastně potřebují? Úplně malá miminka prospí prakticky celý den (nebo taky ne, v tom se děti po narození hodně liší), postupně si začínají vytvářet pravidelné spací návyky.
* Kojenci mezi 4 a 12 měsíci: měli by prospat 12 až 16 hodin denně (počítají se i odpolední „šlofíčky“)
* Děti od 1 roku do 2 let: prospí asi 11 až 14 hodin
* Předškoláci od 3 do 5 let: dopřejte jim denně od 10 do 13 hodin spánku
* Školáci od 6 do 12 let: potřebují 9 až 12 hodin spánku denně
* Puberťáci od 13 do 18 let: bude to možná těžké, ale měli by spát 8 až 10 hodin
Sledujte nás na sociálních sítích: