Přístup dospělých k výchově svých potomků lze rozdělit na pět základních typů: podporující, přísný, rozmazlující, bezstarostný a drsný. Rodičovský styl má zásadní vliv na budoucnost dětí, což psychologové z mnoha pracovišť po celém světě potvrdili nesčetněkrát. Nejlepší pro budoucnost potomka je výchova podporující, zatímco přísná sice zajistí člověku budoucnost v bohatství, ale také v pocitu trvalé nespokojenosti a neštěstí.
Podporující styl výchovy znamená, že rodič poskytuje dítěti hodně důvěry, velmi se o něj zajímá a tráví s ním hodně času. Ale zároveň jej nerozmazluje, nepodporuje ho v nerealistických očekáváních a vyhýbá se krutému, autoritativnímu zacházení bez dialogu. Děti takových rodičů jsou v budoucnosti nejen bohatí, ale také s životem spokojení a šťastní.
Přísná výchova dítěti neposkytuje nezávislost, je omezující a příliš ovládající. Rodič dítěti nedůvěřuje a používá na něj spoustu příkazů a pravidel.
Rozmazlující rodiče však působí na dítě zhoubně ještě víc, neboť mu nedávají vůbec žádná pravidla a hranice, tráví s ním přitom jen průměrné množství času, což má další negativní vliv na jeho psychiku.
Bezstarostní rodiče nejeví o dítě žádný zájem a nechávají ho napospas samo sobě. Silná osobnost má šanci, že i po takové výchově v životě uspěje. Většinou je to ale výjimka.
Drsní rodiče nevěří dítěti, nedávají mu žádnou svobodu, používají autoritativní příkazy a většinou i tvrdé tresty.
Psychologové z Univerzity v Kobe v Japonsku sledovali pět tisíc mužů a žen. Všímali si jejich postavení ve společnosti, úspěchů i psychologických profilů a pocitů štěstí. U všech také zkoumali vztahy s rodiči a styl výchovy v dětství.
Děti podporujících rodičů byly v průměru šťastnější než děti ostatních typů výchovy, také vydělávaly více a celkově měly kvalitnější život v mnoha měřítcích.
Děti přísných rodičů byly obecně bohatší, ale byly ve srovnání s průměrem mnohem méně spokojené se životem, byly nešťastnější a také více stresované.
Děti bezstarostných, tvrdých a rozmazlujících rodičů měly v dospělosti nejvíce psychických problémů, byly nespokojené se životem a nešťastné. Také jejich příjmy byly nižší než průměr.
Sledujte nás na sociálních sítích: