Vydavatelé a prodejci knih můžou jásat. Jejich byznysu by mohl pomoci výsledek studie italských ekonomů a sociologů. Ti se totiž zabývali vztahem sečtělosti rodičů na socioekonomické postavení jejich potomků. A z výsledku vyplývá, že děti z domácností, kde je hodně knih a čte se, jsou v dospělosti těmi nejbohatšími.
Studie doktorů Giorgia Brunella, Guglielma Webera a Christopha Weisse z Padovské univerzity shrnuje výsledky pozorování šesti tisíc Evropanů, kteří se narodili v minulém století. Všímá si toho, kolik měli tito mužové v dětství kolem sebe knih, a jaké mají dnes společenské a ekonomické postavení.
U mužů majících o rok delší vzdělání byl v průměru příjem vyšší o devět procent, platilo to ale jen v případě, že vyrůstali mezi spoustou knih. U mužů, kteří vychodili stejný počet roků, ale jejichž rodiče knihy doma neměli, nebo jen několik málo, byl příjem vyšší jen o pět procent. U mužů s největšími knihovnami byl naopak rozdíl v příjmech o jednadvacet procent vyšší.
„Knihy zřejmě hrají svou roli, protože děti podporují v četbě, která má pozitivní vliv na výsledky v životě i v zaměstnání. Takže dům plný knih znamená výborné startovní podmínky pro děti, které chtějí mít jednou vysoké socioekonomické postavení,“ tvrdí autoři v článku časopisu Economic Journal.
Sledujte nás na sociálních sítích: