Blízké láskyplné pouto se mezi lidmi tvoří ve chvíli, kdy mozek zaplavuje hormon oxytocin. U přátel to bývá při společných zážitcích, u milenců při mazlení a sexu, u matky a dítěte při dotecích a žvatlání. Mezi mužem a jeho potomkem se pouto vytváří při hravých dotecích a vzájemné interakci, tvrdí to psychologové z Oxfordu. Pouto otce a dítěte může být přitom stejně silné jako pouto matky a dítěte.
Zatímco matky se svými potomky navazují blízký vztah při kojení a dotecích hned po narození, k prohlubování tohoto vztahu dochází při pohledu z očí do očí matky a miminka či při matčině mluvení a žvatlání. Později při rozhovoru. Muži se ale podobnému chování většinou vyhýbají. Děti u nich daleko víc reagují na hravé doteky a na vzájemné interakce.
Vědci z Oxfordu také vylučují, že by matky byly biologicky více než muži předurčeny vytvořit si s dítětem hluboké pouto. Stejně blízké pouto jako matky si můžou vytvořit i otcové. Jenom se to děje jinými mechanismy.
Kdyby tomu tak nebylo, kdyby ženy byly předurčeny k výjimečnějšímu vztahu jen proto, že dítě nosí v děloze a porodí, nefungovala by náhradní péče a adoptivní rodičovství. Ovšem pouto mezi biologickou matkou a dítětem může být tak patologické, chybějící či nefunkční, jako může být skvělé, hluboké a fungující pouto adoptivního rodiče, muže nevyjímaje.
U mužů je ale důležité, aby se nebáli novorozeňat. Vědci z Oxfordu tvrdí, že je nezbytné, aby muž začal s dítětem vzájemně komunikovat a starat se o něj do tří měsíců věku novorozeněte. U chlapců to má pak přímý vliv na jejich pocit štěstí v dětství a dospělosti.
„U matek platí, že se v dítěti nejsilněji vylučuje hormon oxytocin v mozku, když s nimi matka hovoří dětskou řečí, kouká jim do očí a něžně se jich dotýká. U otců k vylučování oxytocinu v mozku dítěte dochází, když se otec dítěte hravě dotýká a projevuje, kupříkladu mu ukazuje věci kolem něj,“ tvrdí autoři z Oxfordské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: