Ne, že by žena mající silné ranní nevolnosti nemohla porodit syna. Ale pokud trpí extrémní formou tohoto projevu na počátku těhotenství, je pravděpodobnější, že nosí pod srdcem holčičku. Švédští porodníci tvrdí, že hyperemesis gravidarum se mnohem častěji vyskytuje na počátku těhotenství ženského plodu.
Vychází to z analýzy 1,65 milionu těhotenství. Ženy trpící silnou ranní nevolností častěji porodí dívku. A může za to také fakt, že rodičky trpící hyperemesis gravidarum ve třetině případů potratí. Častější jsou přitom potraty chlapců než dívek.
Ekologický zákon Triverse-Willarda tvrdí, že savci (včetně člověka) plodí spíš samce (muže) v časech příznivých a samice (ženy) v časech nepříznivých. Mužský plod je méně životaschopný a tudíž má v těžkých časech ještě menší šanci na přežití.
„
Autoři studie neznali pohlaví potracených plodů, ale pokud to byl převážně mužský plod, mohlo by to vysvětlit evoluční teorii,“ uvedla doktorka Lena Edlundová z Columbia University v New Yorku, která na výzkumu spolupracovala.
Sledujte nás na sociálních sítích: