Že děti vnímají hudbu už před narozením a poslech klasických tónů a zvláště Mozarta má na jejich vývoj pozitivní vliv, se ví už řadu let. Španělští vědci ale prokázali, že plod začíná hudbu vnímat už v šestnáctém týdnu těhotenství. Tedy o deset týdnů dříve, než se dosud soudilo. A co víc. Dokonce na tuto melodii reaguje pohybem, který je možné přirovnat k prvnímu tanci.
Vědci z Marquésova institutu umístili několika ženám do vaginy speciální tampon, který hrál hudbu. Pak pomocí ultrazvukového snímání natáčeli, co plod dělá. Otevíral ústa a vyplazoval jazyk.
„Plody reagovaly na hudbu pohybem svých úst a jazyků, jako by chtěly mluvit či zpívat,“ uvedli autoři studie z Marquésova institutu. Test provedli na stovce žen.
Sluchový systém plodu podle odborníků začíná plně pracovat až v šestadvacátém týdnu těhotenství, tedy až na začátku třetího trimestru gravidity. Tehdy plod reaguje pohybem na hudbu z vnějšího prostoru.
„Naše studie naznačuje, že hudba vyvolává reakci, která aktivuje mozková centra, stimuluje jazyk a komunikaci. To také dokazuje, že učení začíná už v děloze,“ tvrdí autoři.
Pokus rovněž dokazuje, že u plodu v šestnáctém týdnu těhotenství hudba produkovaná z běžných reproduktorů takový vliv nemá. Španělští vědci používali speciální nitrovaginální tampon, který hudbu šířil zvnitra těla. „Na hudbu z reproduktorů umístěných vedle břicha plod nereagoval stejně,“ tvrdí dále autoři.
Vědci z Marquésova institutu pracovali se skladbou Partita A mol Johanna Sebastiana Bacha.
Sledujte nás na sociálních sítích: