Světelný smog mate nejen zvířata, ale také člověka, jehož biologické mechanismy se od těch zvířecích příliš neliší. Vědci z Kentu a Kalifornie zjistili, že světelný smog v noci může mít zhoubný vliv na plodnost žen. A zvláště u těch ve středním věku výrazně snižuje šanci na otěhotnění. Pokud tak žena touží po potomkovi a počít se jí nedaří, měla by se odstěhovat do tmy nebo si ji zajistit během noci.
Rušivé jsou přitom také diody elektrospotřebičů a modré světlo z moderních technologií (mobily, tablety apod.). Zatemnit je pak třeba především okna, protože světlo z ulice působí velmi rušivě.
„Světlé ložnice, v nichž je v noci vidět, velmi oslabují plodnost ženy,“ tvrdí autoři výzkumu.
Světlo v noci narušuje biologické hodiny a především cyklus produkce melatoninu, který u žen výrazně ovlivňuje produkci pohlavních hormonů a plodnost. Krom toho také libido a další sexuální funkce. Pokud jsou hodiny narušeny nočním světlem, jsou narušeny i další mechanismy a pochody v těle.
Pozitivní na této studii však je to, že když žena začne spát ve tmě, její vnitřní hodiny se opět naladí a plodnost se vrátí.
„V moderním světě jsou ženy vystaveny mnoha narušitelům z životního prostředí, které mohou negativně ovlivnit plodnost. Žijeme dnes v prostředí s vysokou intenzitou osvětlení během večera a náš spánkový cyklus je narušen prací na směny a cestováním různými časovými pásmy,“ tvrdí profesor Gene Block z University of California v Los Angeles.
„Vzrušující na těchto objevech je to, že když se situace změní a žena začne spát ve tmě a obnoví své cirkadiánní rytmy, tak se jí plodnost vrátí,“ dodává profesor Darren Griffin z Kentské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: