Stále platí jedno, kojení je nejlepší a dokonale nenahraditelná forma výživy novorozených dětí. Mateřské mléko dodává kojenci nejen všechny potřebné živiny, ale také posiluje jeho imunitu. S tím plně souhlasí vědci z Harvardovy univerzity, kteří však dodávají, že mateřské mléko nesmí obsahovat vysoké koncentrace perfluorovaných uhlovodíků.
Perfluorované uhlovodíky (PFC) a mezi nimi třeba perfluorosulfonát potlačují imunitu dítěte. Matka tyto látky může přijímat z životního prostředí, kontaminovanými potravinami, ale především uchováváním potravin v plastových obalech či krabicích na pizzu.
PFC mají akumulační charakter. Takže se v těle hromadí. A vědci z Harvardovy univerzity prokázali, že u některých kojenců s rostoucím věkem koncentrace stoupá. Pokud má matka také vysokou koncentraci ve svém těle. Je tedy jasné, že se v těle kojenců kumuluje z mateřského mléka.
PFC můžou potlačovat imunitu, ale také zvyšují riziko rakoviny varlat, ledvin a jater.
„Kojící matky by neměly používat pánve s nepřilnavým povrchem, pravidelně vysávat místnosti a nekonzumovat popcorn do mikrovlnné trouby, nepoužívat plastové obaly na potraviny a nejíst pizzu z krabice,“ radí vědci z Harvardovy univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: