Nádobí s nepřilnavým potahovým materiálem se těší veliké oblíbenosti. A má to svoje důvody. Pokud je na něm ale jediná malá trhlina, můžete jeho prostřednictvím konzumovat neuvěřitelné množství škodlivých mikroplastů a nanoplastů.
Výhody nepřilnavého nádobí jsou jasně dané. Protože se příprava pokrmů obejde bez nadbytečného tuku či oleje, krásně zapadá do zdravé gastronomie i ukázkového životního stylu. Pánve i hrnce s tímto speciálním povrchem také zabraňují nežádoucímu přichycení potravin, což se pozitivně promítne v čištění, samotné údržbě i delší životnosti. Sláva teflonu, volají jeho uživatelé! Ovšem vědci z něj takovou radost už nemají. Co je tady za problém?
Všeho moc škodí. A zvláště plastů
Poznatky australské studie (1) uskutečněné univerzitou v Newcastlu nejedno člověka nabádají k tomu, aby teflonové pomocníky raději nechal uzamčené ve skříňce. Informují totiž o tom, že jedna malá trhlinka na tomto nádobí může uvolňovat přibližně devět tisíc plastových částic. A pokud je povrch, nedej bože, narušený z větší části, může jít dokonce až o dva miliony mikroplastů a nanoplastů, což se zjistilo na základě Ramanovy spektroskopie a algoritmického modelování. Že nejde o přísady, které bychom si dobrovolně chtěli vkládat do úst, to je jasné zřejmě každému.
Hrozba na sporáku i na talíři?
„Nepřilnavý potahový materiál teflon je syntetický plast, jenž je členem rodiny PFAS neboli per- a polyfluoralkylových látek, o kterých se hovoří jako o věčných chemikáliích, neboť jejich rozklad v prostředí trvá stovky, ne-li tisíce let. Hodně dlouho také přetrvávají v lidském těle, kde mohou napáchat zdravotní komplikace,“ objasňuje jeden z hlavních autorů studie (1), kterým je vědecký výzkumník Cheng Fang. Že se taková rizika rýsují jen při vaření, a to kvůli vysokým teplotám? Situace je ještě horší. Australští odborníci se totiž domnívají, že ani pobyt v myčce teflonovému nádobí příliš nesvědčí, neboť postupem času narušuje jeho povrch. Ten byste měli pravidelně kontrolovat a v případě jakéhokoli poškození pomýšlet na výměnu.
Zdroje: (1) www.news.flinders.edu.au/blog/2022/10/31/not-so-tough-teflon/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
Sledujte nás na sociálních sítích: