Pojištění zvířecích mazlíčků neberte na lehkou váhu

Do mnohých rodin v Česku během Štědrého dne přibyl nový zvířecí člen. Vlastnit zvíře však obnáší nejen radosti, ale také starosti, a především velkou odpovědnost. Jako majitel zvířete totiž ručíte za jeho chování i případné škody, které způsobí.

Štěně či kotě v domácnosti není ničím výjimečným. Během svého života se stává právoplatným členem domácnosti, o kterého chce majitel dobře pečovat. Proto když u mazlíčka nastanou zdravotní obtíže, rodina neváhá zamířit k veterináři. Platby za léčbu zvířat spojenou s pobytem na klinice snadno dosáhnou desítky tisíc korun. Nabízí se proto možnost pojištění domácího mazlíčka pro případ nemoci nebo úrazu.

Potřebuje váš pes pojištění?

Na úvod je potřeba říct, že pojištění zvířete se vztahuje pouze na nutné a bezodkladné ošetření. Velkou část výdajů u veterináře proto není možné z pojištění uhradit. Zubní zákroky, očkování, porodní komplikace, kastrace a další rutinní zákroky zahrnuty nejsou. Cena pojistné částky roste se stářím zvířete. Je tedy rozhodně výhodnější pojistit štěně než staršího psa. Velkou roli hraje i plemeno. Každá pojišťovna má také nastaven limit pojistného plnění. Maximální částka bývá 30 tisíc korun ročně. Počítejte i s nutnou spoluúčastí.

Podobně jako u všech jiných pojistných produktů je potřeba dobře se obeznámit s výjimkami, které pojištění nepokrývá. Zvíře musí být zdravé, očkované (konkrétní výčet očkování záleží na pojišťovně) a trvale označené. Omezený je také věk zvířete, a to většinou na minimálních 6 měsíců a maximálních 8 let. U větších psů může být horní limit o několik let nižší.

Za škodu způsobenou zvířetem odpovídá majitel

Pojistit se lze také na odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem. Může se jednat o újmu na zdraví člověka, jiného zvířete nebo škodu na majetku. Využitelnost tohoto typu pojištění se ještě zvýšila po změně zákona, podle kterého náklady za všechny škody způsobené zvířetem jdou za jeho majitelem, a to bez ohledu na to, zda v daný moment udělal vše k odvrácení vzniku škody.

Pokud majitel dočasně svěří psa někomu jinému, např. kvůli venčení, tak za případnou škodu ručí stejnou měrou majitel i ten, kdo měl v tu chvíli psa v péči.

Není kůň jako kůň

Pokud vám Ježíšek do rodiny donesl koně, může pro vás být pojištění dokonce povinností. Pojistit koně můžete pro případ úrazu nebo nemoci a dále pak také na škodu, kterou zaviní.

Pro pojišťovnu bude velký rozdíl, jestli koně chováte ze zájmu nebo za účelem podnikání, či je to kůň sportovní, se kterým obrážíte závody. Některé pojišťovny koně, který je registrovaný jako sportovní, nepojistí, jiné ano. Opět zde ale platí, že podmínky jsou nastavené velmi rozdílně.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:35
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:45
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat