Že esenciální oleje jsou určené výhradně lidem? Co vás nemá! Jejich vlastnosti mohou ukonejšit i zvířata v psychické tísni. Čím si tedy na Silvestra provonět byt, aby se poslední večer roku obešel bez komplikací?
Novoroční ohňostroje rozdělují republiku na dva nesmiřitelné tábory. Zatímco jedni tvrdí, že k oslavám bezpodmínečně patří, pro druhé jsou prachobyčejným týráním zvířat. Ať už si o nich myslíte cokoli, pravdou zůstává, že i kdyby je někdo zakázal, stále se najde spousta těch, kteří vyzbrojeni petardami, světlicemi a rachejtlemi do nočních ulic tak jako tak vyrazí. Jenže co na to domácí mazlíčci? Jejich citlivému sluchu něco takového pochopitelně neujde. Drtivou většinu pak hluk s tím spojený nesmírně stresuje a vyčerpává.
Prášky versus alternativní metody
Ano, existují uklidňující léky, preparáty či obojky, které psychice čtyřnohých tvorů mají ulevit. Otázkou však je, zda je jejich pořizovací ceně i možným vedlejším účinkům nakloněn každý majitel. Jak tedy psí a kočičí utrpení zmírnit? Jistou možnost představuje aromaterapie. Přece kde je psáno, že z blahodárných schopností vonných olejů se mohou těšit jenom lidé?
Pravidla bezpečnosti práce
Esenciální „
medicínu“ lze využít dvěma způsoby. Prvním z nich je jednoduchá inhalace, druhým vnější aplikace. V obou případech byste měli postupovat pozvolna a předem vše konzultovat s veterinářem. Nejprve lahvičku s daným prostředkem držte v ruce a nechte němou tvář, aby přistoupila blíž, a bude-li chtít, „novou věc“ očichala. Pokud seznámení proběhne bez zádrhelu, kápněte malé množství zvoleného produktu do aromalampy a nechte vůni rozvinout v prostoru. Co se týká lokální aplikace, jednu až dvě kapky esence vmíchejte do přibližně 50–60 kapek dalšího nosného oleje, kupříkladu olivového nebo slunečnicového. Množství záleží na velikosti a tělesné konstrukci zvířete. Směs následně naneste na zadní stranu krku. A teď k samotnému výběru olejů. Které jsou vhodné a čeho se vyvarovat?
Kadidlo ano, hřebíček nikoli
Na psychiku čtyřnohých přátel má příznivý vliv esenciální kadidlo, levandule a cedr. Své služby nabízí i kardamom, jež navíc zklidňuje rozbouřený žaludek, podporuje dýchací soustavu a pomáhá při průjmech. Nikdy byste naopak neměli používat oregano, tea tree, česnek, hřebíček, saturejku a jalovec. Přísný zákaz taktéž platí pro kmín, kaštan, hořkou mandli a skořici.
Sledujte nás na sociálních sítích: