Jednoduché tipy pro zdravější domov

Zatímco kvalitní jídlo, péče o kondici, zdraví a také starost o životní prostředí jsou pro většinu z nás takřka každodenním chlebem, na zdravou a hygienicky bezpečnou domácnost občas zapomínáme. Přinášíme vám 5 tipů, které vás nasměrují na cestu ke zdravějšímu domovu.

Dýchejte zdravý vzduch

Známe to všichni, po pěti dnech v práci si rádi o víkendu zajedeme do přírody, abychom se takzvaně nadýchali čerstvého vzduchu. Co ale vzduch v našem bytě nebo kanceláři? Přemýšleli jste někdy nad jeho kvalitou? Je dokázáno, že hlavně ve velkých městech, kde se bojíme větrat, abychom do bytu nepustili škodliviny, je kvalita interiérového vzduchu až pětkrát horší než stav toho venkovního a ten, co si budeme povídat, také není nijak slavný. Nejhůře jsou na tom pak dětské pokoje, kde se bojíme větrat nejen kvůli škodlivinám, ale také kvůli přílišnému chladu. Zcela samostatnou kapitolou jsou pak moderní kanceláře, ve kterých přirozeně větrat není vůbec možné a cirkulaci i čištění vzduchu zajišťuje pouze vzduchotechnika. Veškeré nedostatečně větrané indoor prostory jsou přitom rájem pro bacily, roztoče a plísně. Je tedy zcela logické, že neustále přibývá alergiků, astmatiků a rok co rok západní svět zápolí s epidemiemi chřipek.

Trávíte-li většinu svých dní v indoor prostředí, ať už je to váš domov či kancelář, zamyslete se nad tím, jak často jej větráte, respektive nad kvalitou vzduchu v něm. Jestliže o ní pochybujete, pořiďte si kvalitní čističku vzduchu. Ta se postará o to, aby se do vašeho organismu nedostaly bacily, alergeny, plísně či pevné částice prachu a jiných nečistot. Při jejím výběru se zaměřte na to, aby měla vysoce kvalitní HEPA filtr.

Uklízejte sofistikovaně

Máme telefony, jež jsou o krok napřed před našimi myšlenkami, inteligentní ledničky, které nám dají vědět, co potřebují doplnit a pračky, co se dokáží v pravou chvíli samy zapnout. Stejně tak sofistikovaný by měl být i náš pomocník pro každodenní uklízení, vysavač. Měl by mít intuitivní a přehledné ovládání, které zároveň poskytne veškeré důležité informace o koncentraci nečistot v bytě a zároveň by měl k úklidu využívat nejmodernější technologie, které zařídí, že se prach v bytě jen nerozvíří, ale opravdu zmizí v útrobách propracovaného filtru.

Vařte v netoxickém nádobí

Většina nepřilnavého nádobí na vaření je potažena polytetrafluorethylenem, zkráceně PTFE neboli teflonem. Přitom je ale dokázáno, že již při zahřátí na 200 °C se začínají do ovzduší uvolňovat látky, které jsou toxické pro životní prostředí a zároveň mohou u člověka přivodit příznaky podobné chřipce. Tyto symptomy sice poměrně rychle samy od sebe odezní, přesto je ale na zvážení, zda je nutné vařit na škodlivém nádobí, když nabídka na trhu je tak široká.

Vhodnou alternativou jsou hrnce a pánve z přírodních materiálů, jako je nerezová ocel, keramika nebo litina. Litina má navíc tu výhodu, že se vždy zahřeje rovnoměrně v celé ploše. Může být navíc opatřena smaltovaným povrchem, tedy čistě minerální glazurou, která zajistí nepřilnavost.

Vyměňte plasty

Jednorázovým plastům už sice neúprosně zvoní hrana, co ale plastové krabičky na svačiny, obědy nebo na skladování jídla? Dáváme pozor na to, abychom k vaření použili lokální suroviny nejlépe v bio kvalitě, pokrm připravíme na netoxickém nádobí, následně jej ale často uložíme do plastového boxu, v němž si jej odneseme druhý den do práce! Většina běžně používaných plastových nádob přitom při kontaktu s tuky, při vyšších teplotách nebo nedej bože v mikrovlnné troubě prokazatelně do pokrmů uvolňuje toxické ftaláty.

Na trhu existuje široká nabídka boxů, kterými ty plastové můžeme plnohodnotně nahradit. Pro domácí použití se hodí skleněné skladovací nádoby, v nichž je zpravidla možné pokrm následně ohřát v mikrovlnné nebo pečící troubě. Pro svačiny nebo pracovní obědy jsou lepší boxy z nerezové oceli či bambusu, které nelze rozbít.

Používejte zelenější drogerii

Ať už se jedná o péči o naši pokožku, vlasy, zuby nebo o čisticí prostředky pro domácnost, přemýšlejme zeleněji. Ačkoli bio produkty nejsou pro každého a například pro péči o ústní hygienu jsou zcela nedostačující, přesto bychom se měli více zaměřit na složení výrobků, jež kupujeme. Většina z nich totiž obsahuje zbytečně vysoké množství konzervačních látek, alkoholů, silikonů apod., které jsou pro náš organismus vysloveně škodlivé. Vhodné jsou proto přípravky založené na přírodní bázi doplněné o nezbytné množství konzervantů a látek, které z nich činí prospěšné produkty.

To samé pak platí i o produktech pro domácnost. Bio prostředky nezničí veškeré škodlivé bakterie, na druhou stranu běžně dostupné produkty obsahují antibakteriální složky, které v domácnosti napáchají více škody než užitku. Spousta z nich například obsahuje látku triclosan, jež sice odstraní zárodky plísní a bakterií, zároveň ale její přítomnost v lidském těle snižuje schopnost reagovat na antibiotickou léčbu a je spojována s hormonálními výkyvy. Základem i pro domácí čisticí prostředky by tedy měly být přírodní složky.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:35
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:45
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat