Chloubou každého zahrádkáře je nepochybně hustý a sytě zelený trávník bez poskvrnky. Vadou na kráse může být ale všudypřítomný plevel, který dokáže nejen naštvat majitele trávníku, ale také jeho velkou část zadusit a zničit. Řešením může být použití herbicidů, jenže ty mohou zničit i rostliny, které chceme zachovat. Naštěstí existují ekologičtější a také ekonomičtější způsoby jak se s plevelem vypořádat.
Osolte mu to!
Sůl vytáhne vodu ze všeho, čeho se dotkne. Stejné je to i v případě, že vaši zahradu sužují plevele. Vyrobte si silný solný roztok a pomocí rozprašovače nebo politím aplikujte na nežádoucí plevel. Do několika hodin by měla rostlina začít zasychat. Jedná-li se o odolnější druhy, postřik zopakujte i několikrát za den. Solí můžete rostliny i posypat, nebo vyhloubit jamku okolo kořene a sůl nasypat do ní.
Horká voda
Polití horkou vodou funguje okamžitě. Ideální je, pokud ji, ještě vroucí, nalijete z konvice přímo na plevel. Dejte si však pozor, abyste to se zálivkou nepřehnali a nezahubili si tak i velký kus trávníku. Tato metoda se skvěle osvědčila zejména na plevel v chodníčcích a příjezdových cestách, kde nehrozí poničení okolního porostu.
Ocet
Ocet je kyselina a kyselinu rostliny rozhodně nemusí. Úplně postačí, když rozředíte deci octa v jednom litru vody a nezvané hosty postříkáte. Ocet se nejlépe vstřebá přes listy rostlin, takže miřte na ně. Pro správný efekt je nutné postup několikrát opakovat. Podobně jako ocet prý účinkuje i stolní olej, který se pomocí štětce nanese na listy rostlin. Znemožní tak rostlině dýchat a ta se zadusí.
Igelit
Na větší plochy nebo záhony se vyplatí koupit roličku černých igelitových pytlů nebo folie. Rozprostřete je po záhonu a zatižte kameny, aby je vítr neodvál. Počkejte alespoň čtrnáct dní a poté igelit odstraňte. Nedostatek světla a kyslíku dokonale zahubí všechno, co se pod pytlem ukrývá. Pro ještě lepší výsledky pytel po dvou týdnech zvedněte, zeminu pod ním přeryjte a opět zakryjte igelitem alespoň na sedm dní.
Sledujte nás na sociálních sítích: