S dlouhotrvajícím suchem a nedostatkem vody přicházejí i zákazy zalévání našich zahrad. Jenže pokud se nechceme smířit s tím, že budeme mít místo zelenající se zahrady a velké úrody jen vyprahlou pustinu, je potřeba získat vodu jinak, než porušováním zákazů a plýtváním té pitné. Nebo zahradu založte tak, aby vody potřebovala co nejméně.
Zadržte, co můžete
Nejjednodušším řešením je pořízení nádrží, do kterých svedete okapy a budete v nich střádat dešťovou vodu, kterou následně využijete na zalévání rostlin v zahradě, mytí auta apod. Asi každý má zažitý obrázek několika sudů, plechových van, či jiných, po dvorku posbíraných nádob, které ačkoli slouží svému účelu, hyzdí dojem pěstěné zahrádky. Dnes už se ale prodávají několikasetlitrové nádrže v imitaci kamene, starých dřevěných sudů nebo pařezů, které slouží i jako krásná dekorace.
Nepouštějte vodu do kanálu
Využijte každou kapku, kterou můžete. Trvalkám či keřům v živém plotě nevadí voda od nádobí, po koupání nebo z posledního máchání pračky. Nevypouštějte ji zbytečně do odpadu a využijte ji ve své zahradě. Rostliny vám i za ni budou vděčné.
Sázejte suchomilné rostliny
V období sucha zapomeňte na letničky. Sázejte rostliny, které nejsou náročné na zálivku. Ideální jsou například levandule, mateřídouška, konifery jehličnanů nebo skalničky či pouštní trávy.
Mulčujte
Mulčováním zachováte vláhu v půdě mnohem delší dobu, než bez jeho použití. Mulč také chrání rostliny před přehřátím kořenů, které by mělo na svědomí jejich úhyn. Při použití mulče není nutné zalévat každý den. Zalévejte, až když půda skutečně vysychá a vydatně.
Kypřete
Pokud není použití mulče možné, místo každého druhého zalití půdu nakypřete motykou. Vlhká půda skrytá pod vyprahlou horní vrstvou zajistí rostlinám vláhu bez nutnosti doplnění další vody. Naše babičky to věděly, proto jste je tak často mohli vídat v záhoncích, kterak převracejí hlínu. Dá to práci, ale ušetří mnoho litrů.
Kapková závlaha
Celodenní rosení půdy je skvělou metodou, která má obrovský efekt bez nutnosti velkého výdeje vody. Pořiďte si do záhonů nebo pod živý plot hadici s dírkami, které propouštějí jen tolik vody, aby byla půda stále vlhká, ale nepřemokřená. Celodenní přísun malého množství vody funguje výborně a investice není vysoká.
Sledujte nás na sociálních sítích: