Naše domácnosti jsou jako malá prodejna elektroniky. Pokud jde o jejich údržbu, často z nich setřeme jen viditelnou vrstvu prachu a dále se jim nevěnujeme. Jenže i elektronika a domácí spotřebiče potřebují občas pořádně vyčistit.
Televize a monitory
V první řadě je důležité si uvědomit, že dnes již nebývá obrazovka skleněná, a je proto potřeba přistupovat k čistění LCD monitorů a obrazovek poněkud šetrněji. Zapomeňte na drhnutí mokrým hadrem a vodou se saponátem. Obrazovkám nejvíce prospěje, když je otřete prachovkou a poté suchým hadrem z mikrovlákna. Větrací mřížky můžete vysát vysavačem, ale nikdy se obrazovky nesnažte rozebírat. Skvělé jsou také čistící vlhčené ubrousky na elektroniku, které odstraní mastnotu na obrazovce, ale nepoškodí jejich povrch.
Počítače a klávesnice
Klávesnice k počítači je spolehlivým úložištěm bakterií, prachu a roztočů. Přibližně jednou za měsíc byste ji měli otočit a pořádně vyklepat. Poté ji vysajte vysavačem. Jednou za půl roku je vhodné ji rozebrat a vyčistit důkladněji, ideálně za pomoci dezinfekčních ubrousků nebo smotkem vaty a vodou zředěnou troškou lihu.
Co se týče stolních počítačů, zde čištění zvenku nestačí. Čas od času je nutné odšroubovat kryt počítačové skříně a důkladně vysát mřížky, dno a zadní panel od prachu. Pokud se v počítačích příliš nevyznáte, buďte opatrní, nic neodpojujte a nesahejte na elektronické komponenty uvnitř skříně.
Rychlovarná konvice a kávovar
Rychlovarná konvice a kávovar jsou v denním kontaktu s vodou. To také znamená přítomnost vodního kamene. Pokud máte tvrdou vodu, budete se čištění těchto spotřebičů muset věnovat častěji, alespoň jednou za měsíc.
K čištění jsou ideální speciální tablety, které zakoupíte v obchodech s elektronikou, případně v domácích potřebách. Tablety odstraní nebo alespoň uvolní vodní kámen. Vy pak jeho zbytky odstraníte z topných spirál a spotřebič propláchnete. U praček je však vhodnější usazování vodního kamene předcházet použitím změkčovačů vody.
Lednice
Vypnout, odmrazit, umýt police a hotovo? Kdepak! Při pravidelném čištění lednice bychom neměli zapomínat ani na důkladné očištění mrazících spirál a těsnící gumy dveří. Poté, co zabouchnete dvířka, zaměřte se ještě na vnější stranu lednice. Odtáhněte ji od zdi a pečlivě vysajte prach z chladicího systému na zadní části lednice.
Sledujte nás na sociálních sítích: