Podlaha dotváří celkový dojem místnosti, a proto její výběr není mnohdy jednoduchý. Vybírat byste měli nejen podle vzhledu, ale také typu místnosti, ve které se podlaha bude nacházet. Podlahovou krytinu vybírejte s rozvahou, protože krytina se nedá jednoduše vyměnit jako například barva stěn, nábytek nebo bytové doplňky.
Jaké jsou vlastnosti, výhody a nevýhody jednotlivých typů?
Koberec
Celoplošné koberce jsou klasikou, která si stále drží své vrchní příčky žebříčku mezi jednotlivými typy podlahových krytin. Koberec má výhodu především v tom, že izoluje teplo a dotváří v místnosti útulný dojem. Není však možné použít koberec v jakékoli místnosti. Celoplošné koberce jsou vhodné do ložnic, dětských pokojů, obýváků, ale vzhledem k nasákavosti a složitějšímu čistění je nelze použít například v kuchyních a koupelnách. Podklad pod kobercem by měl být rovný, pevný a čistý. Správnou technologií na položení koberce je celoplošné podlepení.
Výhody
- Rychlá pokládka
- Výborné zvukově a tepelně izolační vlastnosti
- Útulnost a příjemný dojem
- Široký výběr vzorů i typů
Nevýhody
- Nevhodné pro alergiky
- Kratší životnost
- Složitější údržba
- Nasákavost
Vinyl a PVC
K dalším variantám cenově dostupné podlahové krytiny patří vinyl a PVC. Krytina z lamel nebo v rolích se na podlahu lepí speciálními lepidly nebo se ukládá plovoucím způsobem. Podlahy tohoto typu jsou velice jednoduché na údržbu a nabídka vzorů a barev je dnes skutečně široká. Krytiny z PVC můžete nalepit do různých místností domu. Ideální uplatnění najdou například v kuchyni. Na čištění používáme běžné saponáty.
Výhody
- Snadná údržba
- Vhodné i do vlhkého prostředí
- Příjemné na dotyk, měkký a teplý povrch
- Snadná pokládka
- Velký výběr dekorů
Nevýhody
- Možnost poškození ostrými předměty
- Opotřebované plochy nelze opravovat
- Ekologická zátěž
Dlažba
Výhodami keramické dlažby jsou především její odolnost a životnost. Správně položená dlažba vydrží dlouhé roky naprosto netknutá a její údržba není nijak náročná ani nákladná. Je vhodná především do frekventovaných místností, jako jsou chodby, předsíně, toaleta nebo koupelna. Má velice dobré vodivé vlastnosti a proto je vhodná při použití podlahového topení. Cena dlažby se pohybuje od 200–1500 Kč/m2 (samozřejmě vyšší cena nebývá výjimkou). Dnes je hodně oblíbená dlažba s dekorem dřeva nebo kamene a stále častěji se setkáte s velkoformátovými dlaždicemi, které dodávají interiéru luxusní vzhled bez velkého poštu rušivých spár.
Výhody
- Výběr z mnoha tvarů i vzorů
- Vhodná pro podlahové vytápění
- Téměř neomezená životnost
- Odolnost proti vodě a chemikáliím
- Snadná údržba
- Vhodná pro alergiky
Nevýhody
- Komplikovaná pokládka
- Tvrdý, studený a kluzký povrch
Dřevo
Snad není nic krásnějších a přirozenějšího, než podlaha z masivního dřeva. Dřevěné palubky se nejčastěji pokládají na dřevený rošt, po uložení se přebrousí a poté se napustí oleji či nalakují. Lak dokáže chránit dřevo i více, než 15 let a poté se podlaha musí přebrousit a znovu ošetřit nátěrem. Nevýhoda dřevěných podlah tkví v údržbě. Není možné je často vytírat, často se vlivem posouvání nábytku tvoří rýhy a celkově je více náchylná k poškození. Ale schopnost dotvářet teplý a útulný vzhled místnosti má dokonalou. U těchto podlah je však nutné, aby teplota v místnosti často nekolísala a vzdušná vlhkost nebyla nižší než 50 % a vyšší než 60 %. Výrazné změny teplot a vlhkosti způsobí sesychání nebo naopak nabobtnání podlahy.
Výhody
- Dlouhá životnost, lze několikrát obrousit a znovu přelakovat
- Dobré zvukově izolační vlastnosti
- Teplá podlaha
- Přírodní vzhled
Nevýhody
- Při chůzi vrže
- Jsou několikanásobně dražší než jiné řešení
- Náročnější na údržbu
- Čas od času je nutné je přebrousit a ošetřit
- Potřeba dodržovat přiměřené klima v místnosti
Sledujte nás na sociálních sítích: