Stres a deprese jsou stavy, jež jsou spojovány se světem lidí. Ale byla by chyba myslet, si, že zvířata těmto pocitům nepodléhají. Dokonce i váš rozmazlovaný a šťastný domácí mazlíček může stresu podlehnout. Jak poznat, že s ním není něco v pořádku?
Takhle se projevuje deprese a stres u psů.
Chlupy, kam se podíváš
Každý pes občas líná. A je to zcela normální. Ovšem pokud se vám zdá, že váš miláček prakticky línat nepřestává nebo líná silněji, případně se mu na těle objevují lysiny, zpozorněte. Právě nadměrné vypadávání srsti bývá jedním z nejčastějších znaků stresu, úzkosti a deprese u psů. Nejspíš je na čase zamyslet se, co mohlo takovou reakci spustit (často to bývá nějaká životní změna), a vyhledat pomoc veterináře.
Nervózní olizování
Ačkoli nervózní olizování bývá spojováno spíše se stresem u koček, ani u psů jej nepodceňujte. Někteří si nadměrně olizují tlapky, u jiných se deprese či stres mohou projevovat olizováním čumáku. Pokud to tedy vypadá, jako by byl psí nos neustále atakován jeho jazykem, raději se začněte přemýšlet, zda vás miláček nemůže být z něčeho vystresovaný.
Tlamička dokořán
Máte poslední dobou pocit, že váš pes zívá, kudy chodí? Pak to vůbec nemusí být tím, že je ospalý nebo unavený. Především pokud je zívání spojené i s jiným neobvyklým chováním, značí s velkou pravděpodobností stres a úzkost. Tento stav rozhodně nepodceňujte a snažte se svého miláčka co nejdříve uklidnit.
Hlasité dýchání
Když je psovi horko, případně se honí za míčkem apod., snaží se zchladit hlasitým a rychlým oddechováním. Jenže pokud takové „oddechování“ zpozorujete, i když teplota nepřesahuje normální hodnoty a váš miláček se rozhodně nevěnoval žádné větší aktivitě, může se jednat o jasný projev stresu. Mimochodem, u psů, které neznáte, na takové chování pozor – může se totiž stát, že se po vás zvíře ožene.
Zničím, co vidím
Zatímco dosud jste měli doma nejúžasněji vychovaného mazlíčka, který by nikdy nic schválně neponičil, najednou se domů vracíte a nepoznáváte svůj byt? Ničení věcí je u psů také znakem stresu či deprese. Zkuste se zaměřit na to, kdy k takovému chování u zvířete dochází. Když ho necháte samotné doma? Když někdo přijde na návštěvu?
Bez života
Apatie nebo vyhýbání se lidem či ostatním psům bývá nejen častým příznakem fyzického onemocnění psa, ale také deprese, úzkosti a stresu. Býval váš miláček vždycky společenským zvířetem, který dělal svému okolí jen radost a miloval, když byl středem pozornosti? Máte nyní doma samotáře, který odmítá chodit nejen k cizím lidem, ale i vám? Pak je nejvyšší čas vyrazit k veterináři.
Sledujte nás na sociálních sítích: