Dny se rychle krátí a teploty klesají. V ulicích měst začíná vonět punč a svařené víno a také jehličí. Prodejci vánočních stromků mají napilno a kupující doufají, že jim vydrží svěže zelený minimálně do Tří králů. Přitom existuje jen málo ověřených vědeckých studií, které by se zabývaly prodlužováním životnosti jehličí. Podle jedné z nich je nejlepší metodou aplikace laku na vlasy.
Tvrdí to australští botanikové, kteří výsledky svého experimentálního výzkumu publikovali v odborném časopise Australian Journal of Botany. Ve svém experimentálním výzkumu zkoušeli čtyři různé metody ošetření vánočního stromku.
Čtyři pokusné stromky
Prvním byla aplikace laku na vlasy a zásobník na vodu, druhým bylo naplnění zásobníku na vodu energetickým nápojem, třetím bylo naplnění zásobníku roztokem piva a čtvrtým ošetření řezné rány na kmínku horkou vodou a následně naplnění zásobníku pitnou vodou. Jako srovnávací vzorek sloužil stromek ničím neošetřený stojící pouze ve vodě.
Účelem laku mělo být zastavení vypařování vody z průduchů jehlic. Energetický nápoj a roztok piva měly dodávat stromku potřebné živiny a minerály a tím prodloužit životnost buněk v pletivech, čtvrtá metoda ošetření horkou vodou měla rozpustit zaschlé cévy v řezné ráně a zvýšit vzlínání vody kmínkem.
Stromky poté byly drženy v klimatu běžného obývacího pokoje a zdraví jehlic vyšetřováno metodou chlorofylové fluorescence.
Pozor na svíčky
Pivo a energetický nápoj vedly k nejhoršímu výsledku. Roztok kvasil, stromek brzy odumíral. Lepšího výsledku bylo dosaženo s čistou vodou i aplikací horké vody na řeznou ránu. Ale nejdéle vitální vypadal stromek ošetřený lakem na vlasy a stojící ve vodě. Při této metodě zůstal svěží a zelený nejdéle.
Jenže úskalím aplikace laku na vlasy je to, že je to vysoce hořlavá látka. Je tedy naprosto nevhodná v případě, že jsou na stromku voskové svíčky či stromek stojí poblíž krbu. Může velmi rychle vzplanout. Autoři také neřešili aromatické vlastnosti takového stromku. Laky jsou silně parfemované a zřejmě brání uvolňování silic, které příjemně provoní interiér a navozují sváteční náladu.
Ze studie také vyplývá, což asi nikoho nepřekvapí, že nejdéle vydrží se svěžím jehličím borovice, následuje jedle a nejchoulostivější v horkém a suchém interiéru je smrk, který začne silně opadávat. Déle také vydrží stromek čerstvě uříznutý krátce před svátky a ten, který prošel obdobím s venkovní teplotou pod pět stupňů Celsia.
Sledujte nás na sociálních sítích: