Když se hovoří o chorobách plic a rizikových faktorech pro jejich rozvoj, pak se většinou zmiňuje doprava, exhaláty výfukových plynů a kouř z komínů. Ale málokdo si uvědomuje, že moderní interiér je pro zdraví plic stejně zhoubný. Je totiž plný aerosolů z čisticích přípravků, interiérových vůní a spalin z hořáků či svíček.
Podle britských vědců jsou tak moderní domácnosti pro plíce mnohdy horší než venkovní vzduch měst. A protože trávíme více času v interiéru než exteriéru, ohrožuje plíce dnes daleko víc právě vzduch v místnostech.
„Moderní domácnosti jsou stále častěji vzduchotěsné a mohou obsahovat velké množství znečišťujících látek a chemikálií, mnoho z nich má přitom velmi nebezpečný účinek na lidské zdraví,“ tvrdí profesor Tim Sharpe ze Spojeného království.
Atmosféru v bytech a kancelářích zhoršují ústřední topení, plynové hořáky, zvířata, oheň svíček a lamp, osvěžovače vzduchu, čisticí přípravky a také nehořlavé látky v kobercích a nábytku. Negativně na plíce působí také spory plísní.
„Infekční částice hrají klíčovou roli při rozvoji astmatu, v kombinaci s faktory životního prostředí a alergiemi. Zbavit se alergenů ve vzduchu a zlepšit kvalitu vzduchu v interiéru je tedy prvním krokem při léčbě dýchacích alergií,“ dodává profesor Louis-Jean Couderc z Paříže.
Úklid bez chemie
Stále více domácností i kvůli výše popsaným vlivům chemikálií na naše zdraví volí úklid s čistě přírodními pomocníky. A není divu! Připravit si přírodní čisticí prostředky je snazší, než si myslíte!
Prostředek na nádobí
Na 500 ml prostředku na nádobí budete potřebovat 1/2 hrnku tekutého olivového mýdla, 1 a 1/2 hrnku horké vody, 1 lžíci octa, 1 lžičku sody na praní a pár kapek esenciálního oleje. Všechny ingredience smíchejte, zalijte horkou vodou a vyčkejte, až se spojí. Směs nechce vychladnout, občas ji promíchejte a poté nalijte do prázdné lahve od jiného prostředku. V případě, že výtvor příliš ztuhne, rozřeďte ho vodou.
Domácí čistič odpadu
Běžná údržba si žádá pouze půl hrnku obyčejné kuchyňské soli a 4 litry horké (nikoli vařící) vody. Směs nalijte do odpadu. Pokud je odpad neprůchodný, nasypte do něj půl hrníčku sody a zalijte ji stejným množstvím octa. Chemická reakce rozloží mastné kyseliny a odpad se uvolní. Vyčkejte zhruba čtvrt hodiny a odpad ještě zalijte vařící vodou.
Prostředek na toalety
Co se týče toalety, i na tu je vhodné použít jedlou sodu a ocet. Nasypte ve shodném poměru (na jeden hrnek sody jeden hrnek octa), nechte vybublat, pár minut působit a poté toaletu umyjte obvyklým způsobem. Soda odstraňuje vodní kámen a zároveň pohlcuje pachy. Použít můžete i multifunkční éterický olej tea tree, který dezinfikuje toalety, myčky, odpadkové koše a další povrchy.
Univerzální čistič
Slupky z jednoho pomeranče vložte do sklenice s víkem a zalijte octem. Nechte tři měsíce louhovat, přičemž dvakrát týdně sklenici protřepte. Po uplynutí doby obsah sklenice přeceďte přes sítko, nalijte do sklenice a rozprašovačem a použijte k úklidu všemožných povrchů. Právě jste si totiž vyrobili univerzální antibakteriální čistič na všechno!
Sledujte nás na sociálních sítích: