Naše babičky a maminky mívají většinou pravdu. Ale ne vždy. Dokonce i když se jedná o dobře míněné rady zaměřené na péči o domácnost. Kterých se nemusíte držet?
Sklo nejlépe vyčistíš novinami
Ano, noviny se skutečně dříve používaly na leštění oken. Ale dnes máme k dispozici efektivnější pomocníky. Vlhké noviny se snadno trhají, a tak máte kousky papíru po celém skle, navíc tiskařská barva vlivem mokra také ráda pouští. Raději sáhněte po utěrce z mikrovlákna.
Na všechno se hodí ocet
Ano i ne. Ocet je skutečně skvělý jako dezinfekce, na běžnou špínu či na vodní kámen. Ale rozhodně ho nepoužívejte například na žulové či mramorové povrchy. Také vaše dřevěná podlaha či dřevěný nábytek z něj nebude mít zrovna užitek, spíš naopak.
Záchod můžeš vyčistit colou
České babičky a maminky by nám nejspíš tuhle radu nedaly, ale ty zahraniční ano. Jenže bychom je neměli poslouchat. Ano, slavná limonáda sice díky kyselině, již obsahuje, může pomoci s vodním kamenem, ale nápoj může zanechat skvrny v míse a cukr napomáhá růstu bakterií.
Ruce při mytí nádobí nenahradí žádná myčka
To možná platilo před deseti lety, ale moderní myčky nádobí jsou v mytí nepřekonatelné, naše ruce pro ně nejsou žádnou konkurencí. Nádobí myjí efektivněji než my. A co víc, spotřebují při tom mnohem méně vody, než když nádobí podrobujeme mytí ve dřezu.
Propisku z oblečení odstraníš sprejem na vlasy
Také to možná platilo před lety, ale dnes už ne. Dříve byly laky na vlasy plné nejrůznějších chemikálií a také alkoholu, které čištění inkoustu z propisovaček napomáhaly. Dnes už se ale složení sprejů dosti proměnilo, a tak byste si příliš nepomohli. Raději sáhněte po čistém lihu. Jen pozor na stálost barev u oblečení!
Koupelnu nejlépe vyčistí chlor
Přípravky s chlorem sice spolehlivě dezinfikují, nicméně to neznamená, že jsou pro úklid nejlepší. Některé druhy skvrn totiž jen zesvětlí, ale neodstraní je zcela. Čistota je tak pouhým zdáním (i když máte koupelnu vydezinfikovanou).
Sledujte nás na sociálních sítích: