Se změnou bydliště je spojena řada starostí. Je třeba také řešit co se stávající smlouvou o dodávkách energií, pokud je na vás vedena. V případě smlouvy na dobu neurčitou stačí smlouvu vypovědět ve lhůtě stanovené smlouvou či zákonem. Pokud máte ovšem uzavřenou smlouvu na dobu určitou, odvíjí se možnosti ukončení smlouvy od smluvních podmínek.
„Spotřebitelé se často domnívají, že stěhování z odběrného místa je automaticky uznatelným důvodem pro ukončení smlouvy o dodávkách energií. Tak tomu ovšem není. Záleží na podmínkách konkrétní smlouvy. Ze zákona právo na ukončení smlouvy z důvodu stěhování nevyplývá,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu.
Smlouvu na dobu neurčitou může spotřebitel bez sankcí vypovědět v zákonné tříměsíční době nebo ve výpovědní době stanovení ve smlouvě, která však nesmí být delší než zákonná doba. Někteří dodavatelé umožňují smlouvu na dobu určitou vypovědět bez sankce, pokud spotřebitel doloží, že se stěhuje, například výpisem z katastru nemovitostí se změnou majitele nebo novou nájemní smlouvou. Jiní dodavatelé navíc vyžadují i doklad o tom, že se spotřebitel v novém místě nemůže připojit k danému dodavateli a že nový majitel či nájemník bytu na sebe odmítl převést stávající smlouvu o dodávkách energií.
Někteří dodavatelé však trvají na tom, aby bylo ve smlouvě pokračováno, a to buď s původním odběratelem energií v novém odběrném místě, nebo s novým odběratelem na odběrném místě, ke kterému se smlouva vztahuje.
„Pokud tedy spotřebitel ‚nevezme‘ smlouvu s sebou do nového bydliště, nebo nepřesvědčí nového majitele či nájemce bytu či domu, aby jeho smlouvu přepsal na sebe, musí často zaplatit smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou v řádech tisíců až desetitisíců korun,“ upozorňuje Zelený.
Při ukončení smlouvy nebo změně odběratele je dodavatel povinen vystavit ukončovací fakturu. „Setkali jsme se i s případy, že dodavatelé účtovali spotřebu za stejné období jak původnímu, tak novému odběrateli. Je proto vhodné mít zaznamenány údaje o spotřebě k datu přepisu nebo ukončení smlouvy,“ doporučuje Zelený.
Pokud se dohodnete s novým odběratelem na přepisu smlouvy, ujistěte se, že tak nový odběratel skutečně učiní. „Informujte se u svého stávajícího dodavatele, co vše k přepisu potřebujete. Popis postupu a formuláře k přepisu lze často dohledat na webových stránkách dodavatele. O přepisu si pak nechte vystavit doklad,“ radí Zelený.
Sledujte nás na sociálních sítích: