V honbě za maximální možnou čistotou klasicky saháme po prostředcích, které se pyšní tím, že jsou antibakteriální. Otázkou ale je, zda nám jejich používání vůbec může v něčem pomoci.
Kovid, chřipka střevní i ta klasická, různé infekce a virová onemocnění – pořád venku „něco“ lítá. I proto se antibakteriální produkty staly naší povinnou výbavou. Od gelů a sprejů až po mýdla a zubní pasty, antibakteriální označení je zkrátka jakýmsi uklidňujícím symbolem ochrany a bezpečí. I když…
Imunita v kopru
Lidé, kteří pravidelně používají antibakteriální mýdla, mají tendenci k oslabenému imunitnímu systému a častějším alergiím, prokázala americká studie Michiganské univerzity (1). To zřejmě nebude náhoda… Tu koneckonců vyvrací i vědci, kteří tento prazvláštní jev připisují chemické sloučenině triclosanu, jíž zmíněné prostředky každodenní péče mohou obsahovat. Triclosan je totiž považován za environmentální toxickou látku (2), což pochopitelně znamená, že jeho přítomnost není zrovna zdravotně žádoucí.
Tak na plevel, nebo na ruce?
Rozsáhlý nedávný výzkum (3) amerického Národního ústavu pro zdraví a výživu (National Health and Nutrition Examination Survey) naznačuje, že uvedený triclosan může vážně narušit endokrinní systém, čímž se možná vysvětluje následný rozvoj senné rýmy a hormonální nerovnováhy, stejně jako zvýšené riziko rakoviny a dýchacích potíží. Není divu, že má škodlivé účinky, tedy s ohledem na to, k čemu byl původně vyvinutý – vždyť měl jako herbicid hubit plevelné rostliny a škůdce. Jak se dostal do mýdel a dalších věcí, to je vážně záhada.
Zákeřný nepřítel, který si nebere servítky
„Antibakteriální mýdla, která jsou dnes velmi rozšířená, mohou kvůli obsahu triclosanu negativně ovlivnit celkové zdraví a stav jedince,“ varuje americká vědkyně Allison Aiello (4). „Bohužel jsme svědky toho, že ani snaha o absolutní sterilitu nemusí být prospěšná,“ uzavírá smutnou pravdu expertka.
Zdroje: (1) www..sciencedaily.com/releases/2010/11/101129101920.htm, (2) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4774862/, (3) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11503986/, (4) www.time.com/3830176/antibacterial-soap/
Sledujte nás na sociálních sítích: