Když jste spánkově deprivovaní, můžete trpět psychickými problémy způsobenými zhoršenou mozkovou filtrací špatných vzpomínek. Kvůli nechtěnému ponocování vás nehezké myšlenky straší o to častěji.
Špatné vzpomínky jsou jako nezvaní hosté. Objevují se nečekaně, leží dlouho v hlavě a zanechávají po sobě rozporuplné pocity. Proč se jich nejde jen tak zbavit? Odpověď možná leží ve spánkovém režimu.
Vysoká daň za bdělost
Nedostatek spánku i jeho horší kvalita má větší následky, než jen následnou únavu. Sabotuje totiž schopnost mozku blokovat rušivé myšlenky, protože negativně ovlivňuje paměť i regulaci emocí. Takové jsou závěry nového výzkumu (1) zveřejněného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Jeho autoři z řad britských vědců studovali 85 zdravých dospělých rozdělených do dvou skupin. Zatímco jedna polovina spala celou noc, druhá musela zůstat vzhůru. Během pokusu byla pomocí pokročilých technologií sledována jejich mozková aktivita. Testy zahrnovaly spojování obličejů s emocionálně děsivými obrazy typu vážných autonehod nebo hrubého násilí a následné pokusy tyto vzpomínky buď potlačit, nebo si je vybavit.
Odpočinek jako nejlepší prevence
Výsledky potvrdily, že ti, kteří si dopřáli plnohodnotný spánek, vykazovali vyšší aktivitu v pravé dorsolaterální prefrontální kůře - oblasti mozku odpovědné za kontrolu myšlenek, činů i emocí, a naopak nižší činnost v hipokampu, což znamená, že nežádoucí vzpomínky efektivněji filtrovali. Spánkově deprivovaná skupina měla s obojím značné problémy.
„Vzpomínky hrají centrální roli v našem vnímání světa. Selhání schopnosti jejich regulace může vysvětlovat vztah mezi spánkovým deficitem a emočními problémy,“ myslí si lektor psychologie a hlavní autor výzkumu Marcus Harrington z University of East Anglia (2). Vzhledem k tomu, kolik lidí na světě bojuje se spánkovými potížemi a čelí diagnóze duševního onemocnění je tento výzkum mimořádně významný.
Zdroje: (1) www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2400743122, (2) www.nypost.com/2025/01/10/health/how-poor-sleep-stops-your-brain-from-blocking-bad-memories/
Sledujte nás na sociálních sítích: