V době, kdy neustále přemýšlíme a zpochybňujeme sami sebe, má represe mizernou pověst. Není to ale tak škodlivé, jak by se mohlo zdát. Naopak: dokonce by to mohlo být zdravé.
Všímavost, duševní zdraví, terapie a přehodnocení jsou módními slovy současného ducha doby. Celá generace hledá odpovědi a léčbu. To, co jeden řekne, jiný hned zpochybňuje a další analyzuje. Potlačit negativní myšlenky? Nebo ne?
Represe byla dříve považována za opak reflexe, a proto je sama o sobě nezdravá. Každý, kdo něco potlačí, místo aby to zanalyzoval, riskuje, že ho to dříve nebo později dožene. Běžný předpoklad je, že represe poškozuje psychiku. Pro duševní zdraví je údajně nezbytné čelit bolestivým zážitkům, abychom se mohli uzdravit. Přístup, který hraje důležitou roli v určitých terapeutických přístupech i dnes.
Ne každý problém je třeba řešit
Represe není sama o sobě špatná, ale je spíše nezbytná k tomu, abychom fungovali v každodenním životě. Ne každý problém přitom obecně vyžaduje řešení. Pokud nemáte velký problém, nemusíte jej vytvářet. Můžete filtrovat. Nemusíte si projít vším z dětství.
Potlačovat myšlenky může být velmi prospěšné při zahnání úzkostných myšlenek. Nejde přitom o potlačování všeho nepříjemného a špatného, zvlášť když to s sebou nese následky a omezení. Stále je důležité zvážit, kdy může být užitečné podívat se na problémy blíže a kdy je lepší jít cestou represe.
Některé věci je lepší nechat schované
Pokud člověk zažil něco špatného, může být dokonce škodlivé vynést tento zážitek zpět na povrch. Především mluvení o zvláště bolestivých událostech a zážitcích může způsobit retraumatizaci. Represe jako psychologický ochranný mechanismus má rozhodně své opodstatnění, protože upouští traumatické zážitky do nevědomí, takže dotčení jsou schopni zvládat svůj každodenní život, aniž by na něj museli neustále myslet.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: