Jak si kdo ustele, tak si lehne. Když to ale bude se zátěží, může to znamenat nejen větší pohodlí a kvalitnější spánek, ale i konec bolestí. Nemluvě o příznivých dopadech na koncentraci a psychickou odolnost.
Máte-li problém s nespavostí, úzkostmi nebo chronickým stresem, možná je čas vyzkoušet něco nového. Teď však není řeč o bylinkovém čaji, dechovém cvičení či nějaké nedávno objevené meditační technice, ale o takzvaných zátěžových přikrývkách. Pro svůj uklidňující účinek i prokázané zdravotní přínosy jsou na trhu horkým zbožím!
Jiná dimenze odpočinku
I studie (1) zveřejněná v časopise American Journal of Occupational Therapy naznačuje, že jsou tyto deky skutečnou spásou pro osoby trpící různými zdravotními potížemi, přičemž přispívají ke zkvalitnění spánku, snížení bolesti a zlepšení nálady. Jistě se ptáte, co je na nich tak zvláštního a čím se od běžné klasiky liší.
Začíná to výplní
Jak už název napovídá, jde tu o jakousi zátěž. Tyto pokrývky proto bývají vyrobeny z ne úplně lehkých materiálů, nejčastěji pak ocelových korálků, mikrovlákna nebo dokonce písku. Tím poskytují rovnoměrný tlak na tělo, jemuž se říká proprioceptivní stimulace, čímž příznivě působí na nervový systém a přispívají k hluboké relaxaci. Vhodné jsou pro všechny věkové kategorie.
Klidné dítě, klidný rodič
„Rodiče často uvádějí, že jejich děti se při používání těchto přikrývek zdají být mnohem uvolněnější, méně úzkostné a soustředěnější, což by mohlo mít dlouhodobý dopad na jejich celkovou pohodu i školní výsledky,“ popisuje australská výzkumnice a terapeutka Suzanne Dawson (2). Díky těmto účinkům se uvedené lůžkoviny běžně začleňují do lékařských doporučení pro podporu duševního zdraví.
Léčba, která zahřeje
„V současné době pracujeme na projektu, který zkoumá působnost zátěžových přikrývek u lidí s demencí. Hlavním cílem je vyvinout plán pro jejich implementaci v různých prostředích,“ vysvětluje jmenovaná terapeutka, která tím potvrzuje, jak moc mohou tyto deky lidem pomáhat. Tak proč by nemohly i vám? Ať už vás sužuje palčivá bolest zad, časté noční buzení, narušená koncentrace vlivem psychické zátěže nebo „jen“ špatná nálada, stačí se přikrýt a hned bude lépe.
Zdroje: (1) www.research.aota.org/ajot/article-abstract/78/5/7805205160/25951/Weighted-Blankets-as-a-Sleep-Intervention-A?redirectedFrom=fulltext, (2) www.realsimple.com/weighted-blankets-can-improve-your-sleep-8730644
Sledujte nás na sociálních sítích: