Mozek je velmi výkonný, ale i on se může ocitnout na úplném dně. Kvůli tomu klesá schopnost naší sebekontroly, proto se chováme podrážděně, nepřátelsky a někdy i agresivně.
Dlouhý den plný rozhodování, náročných úkolů, dilemat a neustálého přemýšlení – ten máme občas všichni. A když je toho prostě moc, přijde ta pomyslná poslední kapka a doslova vypěníme nad úplnou drobností, nad kterou bychom jinak mávli rukou. Přesně takhle se projevuje spotřebování mentální kapacity. Co s námi ještě dělá?
Pokles odolnosti se neobejde bez následků
Takzvané vyčerpání ega je termín používaný k popisu teorie, že naše psychická energie není neomezená. S každým rozhodnutím, které uděláme, problémem, co vyřešíme a pokušením, nad nímž hluboce přemýšlíme, si z této rezervy něco odebereme. S klesajícími zásobami se snižuje i naše schopnost zvládat náročné situace nebo ovládat impulzy. Pak nás i drobná nepříjemnost může totálně vyvést z rovnováhy.
Z hodného beránka agresor
Tým vědců z italské univerzity IMT School zkoumal, jak mentální únava ovlivňuje mozek a lidské vystupování (1). Účastníci nejprve podstoupili sérii kognitivně náročných a vyčerpávajících úkolů, poté hráli hry zaměřené na testování jejich ochoty spolupracovat. Výsledky ukázaly, že duševně vyčerpaní jedinci projevovali méně spolupráce a častěji se uchylovali k nepřátelskému chování, které v některých případech hraničilo až s agresivitou.
Když se mozek „vypne“
Mentální únava způsobuje útlum činnosti v přední části mozku, konkrétně v oblastech spojených s rozhodováním a kontrolou impulzů, což odborníci zjistili pomocí elektroencefalografu (EEG), přístroje určeného k měření mozkové aktivity. V důsledku toho se tato část chová, jako by byla „vypnutá“, což vysvětluje, proč se v takových situacích lidé hůře ovládají.
Pozor na důležitá rozhodnutí
„Naše studie dokazuje, že duševní vyčerpání má měřitelný vliv na chování a že když se dostaví určitý stupeň únavy, s větší pravděpodobností se chováme nepřátelsky a impulzivně,“ popisuje spoluautorka výzkumu a vědkyně Erica Ordali (2). Podle ní stačí i pouhých 45 minut, během nichž zatěžujeme mozkové výkonné funkce a snáze se pak zapojíme do agresivních činů. „Celkově mají tato zjištění důležité důsledky pro různé situace v každodenním životě, včetně ekonomických transakcí a právních dohod,“ dodává jmenovaná expertka.
Zdroje: (1) www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2404213121, (2) www.nypost.com/2024/11/11/lifestyle/why-you-get-meaner-and-more-hostile-when-youre-tired/
Sledujte nás na sociálních sítích: