Pokud si krevní tlak neměříte správně, nemůžete získat ani přesný výsledek. Kvůli tomu dochází k chybným diagnózám a zbytečnému užívání léků na arteriální hypertenzi.
Tlakoměr k domácímu použití je dnes běžně k mání, čehož využívají miliony lidí po celém světě, kteří o hodnotách svého tlaku chtějí nebo vyloženě potřebují mít jasnou představu. Otázkou ale je, zda se s tímto přístrojem zachází správně. Třeba taková špatná poloha ruky může s výslednými čísly hodně zamávat.
Položit, či nepoložit?
Ve studii (1) zveřejněné v magazínu JAMA Internal Medicine američtí vědci z Johns Hopkins University zkoumali krevní tlak u 133 dospělých, kteří měnili polohy svých paží. Testovány byly tři různé způsoby – ruka volně v klíně, položená na nějakém povrchu a visící podél těla. Závěry pokusu jasně ukázaly, že ne vždy tlakoměr uvádí skutečně pravdivé hodnoty. Systolický tlak, který udává tlak v tepnách, když srdce bije a vypouští krev do oběhu, je prvním a vyšším číslem, které na displeji spatříte. Když měli účastníci paže visící vedle sebe, jejich systolický tlak se zvýšil o 6,5 bodu a diastolický tlak o 4,4 bodu. Podpora ruky na klíně nadhodnotila systolický tlak o 3,9 bodu a diastolický tlak o 4 body.
Chyba, za kterou se platí
Nejen hlavní autoři studie i dětská epidemioložka a ředitelka programu pro dětskou hypertenzi Tammy Brady byla těmito poznatky překvapena. „Takové silné rozdíly v měření krevního tlaku mohou vést k chybným diagnózám hypertenze, kvůli kterým pacienti dostanou léky, které vlastně vůbec nepotřebují, čímž se jen zbytečně vystavují riziku nežádoucích vedlejších účinků,“ domnívá se tato lékařka (2). Medikamenty na tlak se obvykle doporučují čtyřem z pěti lidí trpících arteriální hypertenzí (3). O to větší je to téma k zamyšlení.
Jinak a lépe
Že má být při používání tlakoměru ruka položená na nějakém povrchu, ideálně na stole před vámi, to jste už asi pochopili. Americká kardiologická asociace také doporučuje (4), aby obě chodidla byla na podlaze. Rovněž si opřete záda a manžetu umístěte na úrovni srdce. Kromě toho byste se také půl hodiny před měřením měli vyhnout tabáku, kofeinu a fyzické aktivitě.
Zdroje: (1) www.jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2824754, (2) www.nypost.com/2024/10/08/lifestyle/accurate-blood-pressure-readings-depend-on-arm-position-study/, (3) www.millionhearts.hhs.gov/data-reports/hypertension-prevalence.html, (4) www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/understanding-blood-pressure-readings/monitoring-your-blood-pressure-at-home
Sledujte nás na sociálních sítích: