Není neobvyklé slyšet lidi říkat, že nenávidí lidi. Nejen jeden člověk, ale lidé obecně. Jaké jsou kořeny nenávisti? A jak ovlivňuje naše zdraví?
Realita je taková, že nikdo nemá rád každého člověka, kterého potkal. Většina lidí pravděpodobně dokáže jmenovat pár lidí, které nemají zrovna rádi. Někteří lidé se však dostanou do fáze, kdy jsou tak naštvaní, zraněni nebo frustrovaní lidmi nebo okolnostmi, že mají pocit, že všechny nenávidí.
Takový pocit vám může ztížit každodenní život a komunikaci s lidmi. Může to způsobit mnoho konfliktů ve vašich vztazích a dalšími lidmi ve vašem životě. Nenávist je také intenzivní emoce, která si může vybrat daň na vašem zdraví. Dobrá zpráva je, že nenávisti se lze naučit, lze se jí také odnaučit.
Cesty k nenávisti
Existuje několik důvodů, proč můžete začít pociťovat nenávist k druhým lidem. Intenzivní pocity nenávisti se mohou objevit po zradě, týráni nebo zneužíváni. Tyto zkušenosti mohou způsobit hluboké emocionální rány, obecnou nedůvěru k lidem a někdy touhu po pomstě. Také dlouhotrvající stres může vést k výbuchům vzteku, který může eskalovat až do bodu, kdy máte pocit, že všechny nenávidíte.
Pro introverty může být kontakt s lidmi mimo nejbližší okruh emocionálně vyčerpávající. Někdy to může vést k neklidu a nenávisti k lidem a situacím mimo vaši zónu pohodlí. Sociální úzkost je častou příčinou pocitu nenávisti k okolí.
Pocit, že se nevyrovnáte svým vrstevníkům nebo členům rodiny, může vést k nejistotě, žárlivosti nebo nelásce k sobě. Tyto negativní pocity mohou dále vést k podrážděnosti, úzkosti a depresi. Je lidskou přirozeností vyhýbat se lidem, místům a věcem, které vyvolávají negativní pocity, a v důsledku toho si můžeme vypěstovat iracionální odpor k lidem a sociálním situacím.
Důsledky nenávisti k lidem
Možná se také ptáte, jestli je normální tolik nenávidět lidi. Je naprosto normální nemít rád lidi nebo k nim mít negativní pocity. Na druhou stranu je nenávist velkou zátěží nejen pro vaše duševní, ale i fyzické zdraví.
Vliv na duševní zdraví
Nenávist je velmi extrémní pocit, který ve srovnání s jinými často souvisejícími nepříjemnými pocity, jako je hněv nebo frustrace, ponechává malý, pokud vůbec nějaký, prostor pro propojení nebo empatii. Když tyto vlastnosti potlačíte, snížíte své kognitivní a emocionální možnosti ovládání.
Vliv na fyzické zdraví
Nenávist je skličující pocit, který vyžaduje hodně emocionální energie. Stresující pocity často vedou lidi k tomu, aby vyhledávali nezdravé sebezklidňující chování, jako je konzumace nevhodných potravin nebo užívání alkoholu nebo jiných látek k potlačení a vyhýbání se svému utrpení. Tyto pocity mohou být také kombinovány s tendencí opustit zdravé aktivity, jako je cvičení a trávení času s přáteli a rodinou, kteří je podporují.
Předpokládejme také, že člověk zažívá pocit nenávisti často spojený s reakcí „bojuj nebo uteč“. V takovém případě vede nenávist k dlouhodobému chronickému stresu.
Strategie ovládání nenávisti
Vyhněte se přemýšlení typu „všechno nebo nic“: Pokud je vaše nenávist vůči ostatním zakořeněna v nesouhlasu s nimi kvůli konkrétní záležitosti, zkuste si zapamatovat, že můžete nesouhlasit – a dokonce se zlobit, aniž byste je nenáviděli. Jen proto, že silně nesouhlasíte s někým jiným přesvědčením nebo chováním, neznamená, že je tento člověk celý špatný.
Je důležité upřednostňovat své potřeby a starat se o sebe. Pokud jste ve stresu, budete muset provést ve svém životě nějaké změny. Nebo, pokud jste introvert, možná si budete muset nastavit hranice, které vám pomohou cítit se pohodlněji.
Terapie vám může pomoci prozkoumat své pocity a pochopit, proč všechny nenávidíte. Může vám také pomoci být empatičtější, budovat zdravé vztahy a rozvíjet alternativní dovednosti ovládání.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: