Lidově zvaný samoopalovák je praktický, protože dokáže rychle „opálit“ i bez slunce. Daň za tuhle službu však může být vysoká. Víte, co takový krém vlastně obsahuje?
V kterémkoli roční období je na zlatavou pokožku radost pohledět. Vždyť je tak sexy! Jenže cílené opalování samozřejmě nebaví každého, a navíc se spojuje s rakovinou kůže a předčasným stárnutím. Proto mnozí raději sáhnou po samoopalovacím krému, který se jeví jako snadné, rychlé a efektivní řešení. Vážně je ale tahle alternativa naprosto bezriziková? Nechte si zdát.
Neznalost se nevyplácí
Pravda je taková, že některé samoopalovací přípravky obsahují složky, které mohou být škodlivé nejen pro pleť, ale i zdraví. Pokud jejich složení nijak zvlášť nekontrolujete, rozhodně byste měli začít. Třeba tyto konkrétní látky vám mohou pořádně zatopit.
Minerální olej
Jak přírodně, BIO a EKO to zní! Minerály jsou přece prospěšné a olej škodit nemůže. Nebo ano? Pořád platí, že minerální olej je derivát ropy. Ačkoli se do kosmetických výrobků přidává běžně a obecně je označován jako bezpečný, platí to jen tehdy, je-li správně rafinován. Existují obavy, že některé nečistoty, které mohou být přítomny v méně kvalitních nebo špatně rafinovaných minerálních olejích mohou být karcinogenní. A to si na sebe mazat asi nechcete. Mimochodem, tento olejíček také pořádně ucpává póry.
Hydroxymethylglycinát sodný
Tento prvek se často označuje jako „přírodní konzervant“ a to z marketingových důvodů, protože je derivátem glycinu, což je aminokyselina přirozeně se vyskytující v lidském těle. Potíž je ale v tom, že ve vyšších koncentracích dráždí pokožku i oči.
Isopropyl myristát
Zbystřete i tehdy, najdete-li v soupisce složení isopropyl myristát. Používá se jako změkčovadlo, které zlepšuje roztíratelnost a vstřebávání produktu do pokožky. Je také známý tím, že pomáhá dalším aktivním složkám lépe pronikat do kůže. Ale má i temnou stránku, jelikož i on ucpává póry a podporuje tvorbu akné. Ke všemu se spekuluje o tom, že se v těle může vázat na určité dusičnany a tímto spojením mohou vzniknout karcinogeny.
Zdroj: www.muktiorganics.com/blogs/news/top-6-harmful-ingredients-to-avoid-in-tanning-creams-lotions
Sledujte nás na sociálních sítích: