Příjem kofeinu se dospívajícím vymyká z rukou. Rodiče to mnohdy zaregistrují až ve chvíli, kdy je už takříkajíc „za minutu dvanáct“. Jaký je doporučený bezpečný denní limit pro mladistvé? Měli byste ho znát!
Kofein je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Na jedné straně může zlepšit náladu, koncentraci, pozornost i sportovní výkon, na té druhé prý způsobuje nespavost, urputné bolesti hlavy a závislost (1). Co když to s ním vaše dítě přehání? Možná se to děje!
Neznalost neomlouvá
Jeden ze čtyř rodičů nepopírá, že jeho dospívající potomek „užívá“ tento stimulant pravidelně a každý den, ovšem už nemá ponětí, v jakém množství (2). „Kofein je mezi šestnáctiletými až osmnáctiletými hodně vyhledávaný, primárními zdroji jsou káva, čaj a energetické nápoje,“ potvrzuje americká dětská lékařka Susan Woolford (3). Bez ohledu na to, odkud přesně ho mladí čerpají, jim ve větším množství může poškodit fyzické i duševní zdraví, varuje tato odbornice.
Důvěřuj, ale prověřuj
„Pořád je to droga stimulující nervový systém. Mozek dospívajících se stále vyvíjí a nadměrná konzumace kofeinu ovlivňuje jejich náladu, spánek i školní výkon spolu s dalšími vedlejšími účinky,“ upozorňuje Susan Woolford, čímž rodiče nabádá k opatrnosti. Zřejmě si říkáte, že jen těžko ohlídáte, kolik kávy vaše dítě vypije, když jste celý den v práci. To je asi pravda, ovšem mějte oči na stopkách alespoň po příchodu domů.
Proč jsi ještě vzhůru?
„Jestli víte, že váš teenager kofein konzumuje běžně, přičemž špatně spí, hůře se soustředí a často bývá nervózní a podrážděný, signalizuje to nadměrné dávky,“ popisuje jmenovaná odbornice. Mimochodem, bezpečný denní limit u této věkové kategorie je maximálně 100 miligramů kofeinu denně, což odpovídá jednomu standardnímu slabšímu šálku kávy.
Zdroje: (1) www.dosomething.org/us/facts/11-facts-about-caffeine, (2) www.mottpoll.org/reports/parents-asleep-teen-caffeine-consumption, (3) www.eurekalert.org/news-releases/104468
Sledujte nás na sociálních sítích: