Menopauza těsně po čtyřicítce? I to se děje, ačkoli jde o hodně předčasný nástup. Bohužel právě ten může podstatně zvýšit riziko rakoviny, srdečních chorob i dřívější smrti.
Menopauza je přirozená a nevyhnutelná. Dochází při ní k útlumu funkce vaječníků a zástavě menstruačního cyklu, v důsledku čehož se snižuje produkce hormonů estrogenu a progesteronu (1). Tohle všechno doprovázejí nepříjemné symptomy, zejména pak bušení srdce, noční pocení, nervozita, nespavost i úzkost. Typické jsou i návaly horka, které jdou ruku v ruce s permanentní únavou a utlumeným libidem.
Když se tabulky trochu vymknou
Průměrný věk menopauzy je 51 let (2), ale určitý počet žen do ní vstupuje mnohem dříve, a to klidně i okolo čtyřicítky (3). Zatímco některé jásají, že daly menstruaci navždy sbohem a mohou si bez rizika otěhotnění dosyta užívat erotické radovánky, jiné jsou z toho minimálně v rozpacích. A spolu s nimi i lékaři. Poznatky finských expertů (4) kupříkladu naznačují, že dotyčné, které menopauza postihne ve čtvrté životní dekádě, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí na rakovinu a dvakrát větší riziko skonu na srdeční chorobu.
Může za to málo zájmu?
„Různá zdravotní rizika žen s předčasnou ovariální nedostatečností a menopauzou nebyla dobře rozpoznána a zanedbáváno je i užívání hormonální substituční léčby, které se jako řešení nabízí," stěžuje si finská lékařka Hilla Haapakoski. Souvislost mezi brzkou menopauzou a úmrtím se ve vědeckých kruzích zdaleka nezmínila poprvé, neboť na ni narazil i jistý dřívější výzkum (5). Právě zmíněná hormonální terapie představuje možnou prevenci, protože nahrazuje estrogen a další hormony, které vaječníky již neprodukují, čímž uvedená rizika snižuje, myslí si Hilla Haapakoski. Potíž je však podle ní v tom, že řada pacientek nedodržuje doporučení pro užívání těchto léků, čímž léčba přichází na zmar.
Zdroje: (1) www.yalemedicine.org/conditions/menopause, (2) www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5558404/, (4) www.eurekalert.org/news-releases/1043875, (5) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37439866/
Sledujte nás na sociálních sítích: