Dělá se vám otravný pásový opar? To si žádá rychlý zásah ovesných vloček, kokosového oleje a česneku! Nebo se s ním snad chcete trápit déle, než je nutné?
Pásový opar? To je hodně nepříjemné nadělení, které může navštívit takřka každého, kdo v životě prodělal plané neštovice. Způsobuje ho totiž tentýž virus. Ten v těle i po zaléčení neštovic zůstává v jakési spící formě a může se kdykoli probudit. Co ho k tomu povzbudí?
Vire, vstávej, náš člověk má stres!
Seznam krizových spouštěcích faktorů pásového oparu zahrnuje oslabení imunity, dlouhodobý stres i infekční onemocnění. Tahle nehezká kožní ozdoba se může objevit také po operaci nebo po nějakém poranění (1). K jeho typickým příznakům pak patří výsev červené vyrážky a puchýřků naplněných čirou tekutinou. Bolavá, pálící a jako čert svědivá vyrážka je obvykle uspořádána v kruhu nebo pásu, a to zpravidla jen na jedné straně těla. Jako by toho nebylo málo, tuhle šlamastyku doprovázejí bolest hlavy, malátnost a zvýšená únava. Zkrátka a dobře – není to žádná hitparáda. Čím si v takové situaci ulevit?
Ovesné vločky nejen ke snídani
Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti ovesných vloček mohou zklidnit svědění a utlumit zánět, což se jeví jako hodně vítaná první pomoc (2). Přidat si je můžete do koupele, ale klidně je jen nechte „nabobtnat“ v misce a poté aplikujte na postiženou oblast. Hned se budete cítit lépe! A kdyby náhodou ne, sáhněte po studeném obkladu, který kromě zánětu „domluví“ i otokům (3). Jaká další zbraň se dá využít?
Na kokosový olej je spolehnutí
Kokosový olej se najde skoro v každé domácnosti. A ještě že tak! Mimo svých kosmetických předností mu lze plusové body přičíst i za to, že představuje báječný ulevující krém na pásový opar, což je dáno jeho analgetickými schopnostmi (4). Vsadit ale můžete i na vnější aplikaci rozmělněného česneku, jehož antivirová povaha zatne tipec infekcím a urychlí léčbu (5).
Zdroje: (1) www.aad.org/public/diseases/a-z/shingles-causes, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22421643/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3821542/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20645831/, (5) www. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4417560/
Sledujte nás na sociálních sítích: