Pokud vás rozčilují běžné zvuky, zřejmě trpíte misofonií

Někdo ve vašem okolí nahlas kýchl a vy máte pocit, že vám to málem utrhlo uši a dost nehezky zabrnkalo na nervy. Je to divné? Kdepak, sníženou tolerancí na běžné okolní zvuky, které se odborně říká misofonie, trpí přibližně každý pátý člověk. Je možné to léčit? Zatím bohužel ne!

Nesmírně vás rozčiluje zvuk kapajícího kohoutku nebo hůř – něčí smrkání, kýchání, mlaskání či popotahování? Pak máte zřejmě misofonii. Ale nebojte se, rozhodně v tom nejste sami.

Zastavte někdo ten tikot hodin!

Misofonie bývá popisována jako forma snížené zvukové tolerance, která způsobuje silné emoce a reakce (1). Na rozdíl od hyperakuze, což je zvýšená citlivost na veškerý hluk, misofonii spouštějí jen některé zvuky. Mezi běžné spouštěče patří kromě těch výše zmíněných i tikání hodin, příliš hlučné žvýkání jídla, těžké dýchání, klepání perem o stůl nebo šustění papíru. Věřili byste, že misofonií trpí zhruba jeden člověk z pěti? Alespoň podle závěrů jisté britské studie, do které bylo zahrnuto bezmála 800 jedinců (2). A není to opravdu žádný med…

Banalita, nebo prokletí?

Ono to možná vypadá jako dělání z komára velblouda. Tak v kanceláři u vedlejšího stolu kolega šustí papírem, no a? Jenže misofonik je z toho nejen ve velkém stresu, může cítit i naprostou bezmoc, hněv, vztek a paniku. Mnohdy se k tomu přidá i nadměrné pocení a zvýšení srdeční frekvence. Tohle se o zmíněné „poruše“ moc dobře ví. Stejně jako to, že postihuje obě pohlaví úplně stejně a průměrný věk „pacientů“ se pohybuje okolo 43 let. Co ale známo není, to jsou okolnosti jejího vzniku. Odborníci zatím pouze odhadují, že jde o jakousi nešťastnou kombinaci několika faktorů, jako jsou drobné rozdíly ve struktuře mozku, rodinná anamnéza, genetika či možné zdravotní neduhy (3). K pochopení misofonie je tedy třeba provést ještě nějaké doplňující výzkumy, aby bylo o primárních příčinách a hlavně léčebných možnostech více jasno. V současné době tedy ještě žádné léky nejsou k dispozici. Nezbývá než vydržet a obrnit se trpělivostí! Anebo že by pomohly špunty do uší?

Zdroje: (1) www.cs.wikipedia.org/wiki/Misofonie, (2) www.journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0282777, (3) www.nypost.com/2023/03/23/1-in-5-people-have-misophonia-common-noises-make-some-rage/






Celkem  1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:57
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:42
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat