Už vám tikají biologické hodiny? Nepřehánějte to se sportem a dejte si pozor i na mobilní telefon. Obojí si s plodností nehezky zahrává! A raději si také zjistěte, jak jste na tom s cholesterolem.
Počít dnes dítě? To opravdu není samozřejmost, ale spíše malý zázrak. S reprodukcí mívá potíže přibližně každý osmý pár a situace se rok od roku zhoršuje (1). Že v pozadí neplodnosti stojí jen vyšší věk prvorodiček, chronický stres a celosvětově klesající počet spermií? Vůbec ne. Jsou tu i další faktory a možná byste to do nich ani neřekli. Co všechno tu může stát v cestě?
Sportem nejen ku zdraví
Ano, sport je zdravý a prospěšný. O jeho pozitivech se pak mluví a píše neustále, ale zdaleka to neznamená, že nemá žádné temné stránky. Jde především o to, když se to s ním poněkud přehání. Nadměrná a extrémně namáhavá fyzická aktivita zabraňuje produkci určitých hormonů stimulujících ovulaci (2). A ta je pro reprodukci klíčová. Cvičení tedy ano, ale v rozumné míře! Ti, kteří mají rodičovské ambice, by ale kromě drsných tréninků měli omezit ještě něco.
Nepřítel mobilní telefon
Chytrý mobilní telefon v současné době vlastní takřka každý. Ačkoli toto zařízení může v některých směrech život hodně usnadnit, uškodit dokáže také. Problémem je hlavně záření linoucí se z jeho displeje. Podle jistého výzkumu (3) může expozice tohoto umělého světla narušit nejen spánkové cykly, ale i schopnost otěhotnění. To jsou ale věci, že?
Vysoký cholesterol jako další překážka
Rizika vysokého cholesterolu jsou jasně daná – jde zejména o značně zvýšenou pravděpodobnost infarktu myokardu, mozkové mrtvice, aterosklerotické demence a selhání ledvin. Tím výčet následků ale kupodivu nekončí. Vědci (4) si totiž zvýšeným cholesterolem u žen vysvětlují mnohem delší časovou snahu o otěhotnění. Má-li nadbytek škodlivého cholesterolu i muž, situace je prý ještě beznadějnější. Možná je čas navštívit lékaře a podstoupit pár testů…
Zdroje: (1) www.resolve.org/learn/infertility-101/facts-diagnosis-and-risk-factors/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, (2) www.joe.bioscientifica.com/view/journals/joe/170/1/3.xml, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8823972/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6060264/
Sledujte nás na sociálních sítích: