Kdo chce vráskám zatnout tipec, ten by měl užívat kolagen. Jenže on nepůsobí jenom proti stárnutí! Podporuje totiž i hubnutí a budování svalové hmoty. Zároveň snižuje bolestivost kloubů a předchází srdečním chorobám.
Kolagenové doplňky stravy jsou už nějaký ten pátek kosmetickým svatým grálem. K dostání jsou jako tablety, gelové kapsle i prášek, které se rozpouštějí ve vodě či v libovolném nápoji. Bývají ochucené i neochucené, hydrolyzované i bioaktivní – nabídka je skutečně široká. Bez ohledu na konkrétní zpracování poskytují pokožce dokonalou péči, neboť působí jako její výplň i opora, přičemž zbavují vrásek, zachovávají pružnost a podporují regeneraci i hydrataci (1). Jenže mají i jiné vedlejší účinky, jen se o nich hovoří o poznání méně. Co všechno tedy kupovaný kolagen dělá a umí?
Úleva při bolavých kloubech
Kolagen snižuje bolest kloubů, což je informace zejména pro pacienty postižené revmatoidní artritidou. Právě těm se také doplňky stravy s jeho obsahem doporučují! Podílejí se na opravě šlach a chrupavek, ulevují při bolestivých stavech a zlepšují kloubní mobilitu (2).
Budování svalové hmoty jde jako po másle
A máme tu další výhodu, kterou ocení zase sportovci. Vzhledem k tomu, že je kolagen druh bílkoviny, hraje důležitou roli při budování svalové hmoty. Dle názoru expertů předchází i jejím ztrátám, a to hlavně vlivem stárnutí a menopauzy (2).
Dietní pomocník, který usnadňuje hubnutí
Už vás nebaví zkoušet všechny možné i nemožné diety? Redukci váhy ještě nevzdávejte. S nárůstem svalové hmoty výše zmíněné přípravky také stimulují činnost metabolismu a prodlužují pocity sytosti. Mohou být tedy báječnou součástí redukčních režimů (2).
Snížené riziko srdečních chorob
O tom, že se kolagen v těle vyskytuje přirozeně, ovšem s přibývajícím věkem jeho produkce klesá, jste jistě slyšeli. Jeho úbytek pak zasahuje i pojivové tkáně a tepny, což může mít na srdce negativní vliv. Pokud ale navýšíte jeho množství prostřednictvím doplňků, kondici cév a tepen tak můžete vylepšit, což se pochopitelně dotkne i kardiovaskulárního systému a prevence srdečních chorob (2).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8521576/
Sledujte nás na sociálních sítích: