Kolik hodin týdně pracujete? Pokud je to více než 55, riskujete nejen syndrom vyhoření, ale i mrtvici. Ovšem i vaše produktivita a výkonnost může skomírat!
Jste v práci vždycky jako první a odcházíte úplně poslední? Kontrolujete svůj e-mail i o víkendech a svátcích, aby vám náhodou něco neuteklo? Dovolenou jste neměli snad sto let? Šéf vás za tohle nasazení a morálku zřejmě pochválí, ale vaše zdraví může co nevidět začít stávkovat.
Čeho je moc, toho je příliš
Že jsou přesčasy, ke všemu navíc neplacené, v jakési zaměstnanecké módě, to prokázal i jistý australský výzkum (1). Z jeho poznatků vyplývá, že každý týden svému nadřízenému takto darujeme přibližně sedm hodin času – tedy alespoň ve srovnání s před-covidovým obdobím. Proč jen to děláme? Dobrá otázka. Možná máme pocit, že se bez naší angažovanosti firma doslova položí. Anebo si chceme vybojovat povýšení či se v dnešní kritické době, kdy je o práci nouze, snažíme dokázat naši nepostradatelnost. Buď jak buď, dřina od rána do večera může mít své důsledky. A rozhodně ne příjemné…
Depresemi to začíná
I jedno známé přísloví praví, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Stejné je to pak i s přepracováním, kterému jdeme naproti. Podle studie (2) publikované v magazínu International Journal of Environmental Research and Public Health vede vyčerpávající pracovní tempo k chronickému stresu, syndromu vyhoření a depresím. Jeho autoři také uvádějí, že neustálé přesčasy odporují kreativitě a zásadně omezují produktivitu i výkonnost. Jinými slovy – všeho moc škodí. Jak dlouho tedy pracovat, aby to bylo zdravé a pro naši psychiku bezpečné?
Kolik je tak akorát?
Podle Světové zdravotnické organizace (3) může práce nad rámec 55 hodin týdně podstatně zvýšit riziko mrtvice i kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum (4) americké Stanfordské univerzity doporučuje úvazek zkrátit na 50 hodin týdně, aby se předešlo fyzickým i duševním potížím. Už v hlavě pomalu počítáte, kolik času na pracovišti trávíte?
Zdroje: (1) www.hcamag.com/au/specialisation/payroll/payroll-data-from-adp-reveals-70-of-australians-are-working-for-free/310736?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6617405/, (3) www.who.int/news/item/17-05-2021-long-working-hours-increasing-deaths-from-heart-disease-and-stroke-who-ilo?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, (4) www.docs.iza.org/dp8129.pdf
Sledujte nás na sociálních sítích: