Větrák? Dobrý sluha, ale zlý pán! Jak vám přes léto zhoršil zdraví a dost možná i vzhled? Začíná to u alergií a končí u rozvoje vrásek! Dobře, že už není potřeba…
Jak vypadá ventilátor, to ví asi každý. Pokud přece jen chcete bližší odborný popis, pak jde o rotační zařízení s lopatkovým kolem sloužící k vytvoření proudění vzduchu. A že bylo letos v létě potřeba! Měli jste ho doma i v práci, protože vám panující horka nedělala dobře? Tak jistě, vždyť jde o zaručený způsob alespoň částečného ochlazení. Co když vám tento přístroj pár posledních týdnů ale útočil na zdraví? Možné to skutečně je. Tohle jsou prý jeho potenciální nevýhody!
Důvod zhoršení alergií?
Mít ventilátor či lidově nazývaný větrák zapnutý i několik hodin denně, to se vážně nemusí vyplatit. Kromě toho, že napomáhá cirkulaci vzduchu, aby daná místnost byla o něco chladnější, se také postará o zvíření prachu a alergenů (1). A to rozhodně není ideální, pokud už tak trpíte alergiemi, astmatem nebo sennou rýmou. Jen tak ze zvědavosti – prohlédněte si pozorně ten svůj, mají-li jeho lopatky do čistoty hodně daleko, nashromážděné prachové částice vdechujete pokaždé, když ho zapnete. A vůbec, nemáte teď jisté trable s bolestí svalů? I za ně můžete „poděkovat“ vašemu letnímu chladícímu pomocníkovi (1).
Ach jo, zase mě bolí za krkem!
Odborníci (2) se shodují v tom, že lidé, kteří jsou převážnou část dne vystaveni vánku, často trpí ztuhlostí a bolestivostí svalů. Prý je to proto, že koncentrovaný chladný vzduch svaly napíná a způsobuje křeče. Pokud jste zmíněné zařízení měli zprovozněné i v noci, tady máte možnou příčinu, proč vás ráno poslední týdny pobolívalo za krkem. Nevšimli jste si také zvýšeného počtu vrásek? Hádejte, kdo za ně může!
Příznaky stárnutí
Ačkoli vám chladný vzduch vanoucí z ventilátoru zpříjemňoval veškeré parné dny, bohužel mu nelze odpárat, že vysušuje kromě očí i pokožku. Suchost pleti prokazatelně podporuje rozvoj vrásek a kožních prohlubní, přičemž nahrává i podráždění a vyrážkám (3).
Zdroje:(1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526044/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448186/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8978034/
Sledujte nás na sociálních sítích: