Voda tvoří v průměru 60 až 70 procent hmotnosti lidského těla. Všichni vědí, že pro jeho chod je nesmírně důležitá, nicméně zadržování vody může být extrémně nepříjemné. Jak a čím se organismu dá pomoci?
K zadržování vody (edému) dochází, když se v těle nahromadí přebytečná tekutina. To může způsobit otoky, které se často vyskytují na chodidlech, kotnících a nohách. Můžete si také všimnout otoků rukou. Mezi příčiny patří špatná strava, nedostatek pohybu, nadváha, hormonální změny, ke kterým dochází před měsíční periodou, těhotenství, ale i onemocnění srdce, jater nebo ledvin (1).
Kdy navštívit lékaře?
Zadržování vody v těle také může být způsobeno některými léky, zejména medikamenty na snížení krevního tlaku. Pokud se u vás zadržování vody objevilo náhle, máte jednostranný otok nebo užíváte nějaké léky, je důležité navštívit svého praktického lékaře (). V ostatních případech si od přebytku vody můžete pomoci zcela přirozeně.
Začněte se hýbat
Snižte příjem soli a cukru a zintenzivněte cvičení. Během pohybové aktivity tělo ztrácí 0,5–1 litr potu v závislosti na teplotě, úrovni hydratace a oblečení. Pravidelné fyzické cvičení redukuje vodu mimo buňku a pozitivně ovlivňuje nadměrné zadržování vody (2).
Nestresujte se
Chronický stres zvyšuje hladiny hormonu kortizol, který přímo vyvolává zadržování vody. Navíc přispívá k produkci antidiuretického hormonu, jež řídí vodní rovnováhu v těle. Je tedy nutné přestat se nervovat, popřípadě si osvojit techniky za zvládání stresu. Zkuste jógu, tai-či, meditace či procházky přírodou a dostatečně spěte. Adekvátní noční odpočinek také může pomoci k vyrovnání hladiny vody v těle (2).
Doplňujte hořčík a draslík
Nedostatek hořčíku, draslíku a vitaminu B6 je dalším faktorem, jenž může vést k zadržování H2O v organismu. Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří hořká čokoláda, špenát, sušené ovoce, jogurt, tmavě zelená zelenina, hrách, celozrnné obiloviny, avokádo nebo ořechy. K přírodním zdrojům draslíku se pak řadí hlavně banány, sušené meruňky, pomeranče, hroznové víno, jablka a datle, vitamin B6 je zase k mání v kuřecím mase, bramborách se slupkou a tuňáku (2).
Dodržujte pitný režim
Pokud trpíte dehydratací, tělo má tendenci s vodou šetřit. Optimální příjem vody 2–3 litry denně zajišťuje celkové zdraví včetně funkčního trávení. Do pitného režimu zařaďte pampeliškový čaj. Uvedená bylinka signalizuje ledvinám, aby vyloučily více vody močí a zbavily se sodíku. Účinný je i černý bez, přeslička a bříza (2).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537065/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15952439/
Sledujte nás na sociálních sítích: