Láká vás teď červené oblečení a často sledujete romantické filmy, což vám vůbec není podobné? Tohle s vámi dělá zima! Kvůli ní jste také nedůvěřivější ke svému okolí. Všimli jste si toho?
Že má počasí obrovský vliv na lidskou psychiku, to je všeobecně známá věc. Zatímco v létě býváme veselejší a nabití energií, v zimě pociťujeme únavu, vyhledáváme kaloričtější pokrmy a cítíme zvýšenou potřebu spánku. Ovšem mrazivé teploty mění náš každodenní život i jinými způsoby. Jak moc zasahují do našich myšlenek a rozhodnutí? Budete se asi divit!
Čas na červený svetr
Zahraniční studie, jejíž poznatky v roce 2013 publikoval recenzovaný vědecký časopis PLOS One, prokázala, že během chladného počasí ženy tíhnou k oblečení v červených a růžových barvách. A pozor, nosí ho hlavně při ovulaci! „Základní myšlenkou pravděpodobně je, že tyto odstíny představují jakýsi sexuální signál. V zimě není tolik příležitostí ke svůdným módním kouskům, výrazná rudá nebo něžná růžová tak může podtrhnout sex-appeal,“ vysvětluje spoluautorka studie Jessica Tracy, která jako docentka psychologie působí na kanadské univerzitě v Britské Kolumbii. Zajímavé, viďte?
Touha po filmové romantice
Na další pozoruhodný jev upozornil jiný výzkum, tentokrát zveřejněný v magazínu Journal of Consumer Research. Jeho prostřednictvím odborníci zjistili, že při mrazivém klimatu mají lidé silné tendence sledovat romantické filmy. Prý je to proto, že hledají „psychické a emoční teplo“. Sedí to i na vás? A teď si představte, že aktuální roční období zasahuje i do lidské důvěřivosti.
Mrznou mi nohy, proto ti nevěřím!
Pocit chladu je sám o sobě nepříjemný, „vlezlý“ a otravný. Navíc podstatně snižuje vzájemnou mezilidskou důvěru! Takové překvapivé závěry vyplývají z amerického průzkumu, o němž pro změnu informuje časopis Journal of Evolutionary Psychology. Pokud vás tedy čeká nějaký důležitý důvěrný rozhovor, nezapomeňte si před ním udělat velký šálek horkého čaje a navléct si hodně tlusté ponožky…
Zdroje: trtworld.com, livescience.com, https://journals.plos.org/plosone/article/figures?id=10.1371/journal.pone.0088852, https://www.acrwebsite.org/volumes/1009546/volumes/v39/NA-39
Sledujte nás na sociálních sítích: