Že luštění křížovek představuje zaručenou prevenci Alzheimerovy choroby a demence? Leda v případě, že si na vyřešení stanovíte časový limit. Anebo zvolíte takové, které mají nejtěžší možnou obtížnost. Jinak to až taková hitparáda bohužel není…
Křížovka jakožto vědomostně kombinační úloha vznikla v roce 1913 v americkém New Yorku. Jako její „otec“ a vynálezce bývá uváděn Angloameričan Arthur Wynne, tedy alespoň v Guinnessově knize rekordů. Také tento „rébus“ rádi luštíte s vírou, že tak pro zdraví svého mozku děláte skutečné maximum? Možná je to úplně zbytečná snaha.
Trochu jiná pravda
Na čem vlastně „stojí“ taková křížovka? Všechno se odvíjí od schopnosti nacházet slova, což zaměstnává určitá mozková centra. Vypadá to jako dobrý a efektivní trénink, jež zábavnou formou prověří nejen paměť. Vážně jím ale lze předcházet depresi a Alzheimerově chorobě, jak se mezi lékaři povídá? Takhle růžové to podle všeho není. Navzdory tomu, že se křížovky celá léta považují za blahodárnou duševní vzpruhu, prý až takový léčivý efekt nemají. Kupujete si je tedy zbytečně?
Mnoho povyku pro nic?
Nedávná americká studie Kalifornské univerzity si na tyto úlohy trochu více posvítila. Experti z této vzdělávací instituce jejich vedlejší účinky porovnali s jinými mozkovými aktivitami, načež bohužel zjistili, že sice představují příjemnou výplň volného času, nikoli však prevenci neurologických onemocnění.
„Křížovka sama o sobě žádné zázraky nesvede. A vůbec tehdy, když je zcela jednoduchá, čímž myšlení nijak a nikam neposouvá. Ovšem existuje jistý způsob, jak s její pomocí mozek skutečně procvičit. Dejte si na její vyřešení třeba časový limit. Nebo zkuste rozluštit takovou, která je mnohem těžší než vaše běžná úroveň dovedností. Jedině tak se dá mozek patřičně nastartovat,“ domnívá se spoluautor studie, kterým je americký neuropatolog Michael Merzenich. Tak na to při přístím luštění nezapomeňte… Asi to bude chtít oprášit stare stopky.
Zdroje: wikipedia.org, https://www.brainhq.com/brain-resources/cool-brain-facts-myths/brain-mythology/brain-myth-doing-crossword-puzzles-can-keep-your-brain-young/, https://www.brainhq.com/world-class-science/published-research/IHAMS-study
Sledujte nás na sociálních sítích: