V noci jste zase ponocovali a ejhle, ráno zjišťujete, že vám na obličeji vyrašil pupínek? Příjemné to samozřejmě není, ale mohli jste dopadnout i hůř. Kvůli spánkové deprivaci totiž klesají i víčka a koutky úst!
Každý už někdy zřejmě slyšel o tom, jak je důležité mít dostatek kvalitního spánku. A co vy, trávíte v peřinách a se zavřenými víčky těch doporučovaných a neustále omílaných sedm až devět hodin? Anebo se řadíte k těm, kteří místo takové regenerace upřednostňují jiné „věci“, jako je vyřizování pracovních e-mailů, brouzdání po sociálních sítích, sledování televize nebo hraní on-line her? Je-li vám bližší spíše druhý ze jmenovaných případů, žádný div, že s pohledem do zrcadla nejste tak docela spokojení. Spánková deprivace se na zevnějšku totiž podepisuje víc, než si kdekdo umí představit. A to přímo takhle…
Bezpočet pupínků
Jestli máte za sebou pár probdělých nocí, mohou vám neklamné důkazy „sedět“ přímo na nose, tváři i čele. Pravdou je, že absence nočního odpočinku patří mezi tři hlavní spouštěče akné, a to spolu se stresem a nadměrným pocením. Vyplývá to z mnoha studií, jejichž poznatky potvrzují, že časté ponocování narušuje hormonální hladiny i pH rovnováhu pleti, s čímž výskyt rudých pupínků úzce souvisí. Čelit ale můžete i dalším nepříjemnostem.
Tmavší kruhy pod očima a povislá víčka
Nespíte-li dost dlouho a kvalitně, podle švédských vědců z lékařské univerzity Institut Karolinska se vám mohou lehce změnit i rysy obličeje. A hádáte dobře, že k lepšímu to nebude. Experti z této instituce na základě vlastního výzkumu došli k závěru, že přílišná bdělost způsobuje také hluboké vrásky, povislá víčka, bledost pokožky, tmavé kruhy pod očima a pokles ústních koutků. „Tvář obsahuje spoustu informací, na nichž lidé zakládají vzájemné interakce. Když člověk vypadá unaveně, ostatní se k němu chovají jinak a odtažitěji, což zase negativně ovlivňuje jeho psychiku,“ domnívá se stockholmská psycholožka Tina Sundelin, která se na studii podílela. Tak pozor, ať se vám kvůli nočnímu dohánění pracovní restů okolí nezačne vyhýbat…
Zdroje: healthdigezt.com, onhealth.com, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5451790/
Sledujte nás na sociálních sítích: