Prestižní vědecký časopis Nature publikoval velmi zajímavou studii vědců z Londýnské univerzity, kteří se zabývali účinky kouření na buňky plic. Ti sice opět potvrdili, že kouření působí zhoubné změny v DNA buněk dýchací soustavy v obrovském rozsahu. Tedy kouření poškozuje buňky a programuje je k tomu, aby z nich vznikly zárodky nádorů. Ale šokujícím objevem je, že i po mnoha letech kouření – dokonce i po čtyřiceti – se plíce stále dokážou obnovit. Přestat kouřit tak má smysl kdykoli.
Buňky v ohrožení
Nejvíce postiženy jsou výstelkové buňky dýchacích cest a plicních sklípků. Ale mezi nimi zůstávají některé buňky nedotčeny. Jako by se skrývaly v protiatomovém krytu. Jakmile člověk přestane kouřit, tyto buňky zahájí obnovu. Začnou se množit a nahrazovat buňky poškozené. Kuřák ale musí přestat včas – což může být u každého jedince jinak dlouhá doba kouření – aby se poškozené buňky nezvrhly v rakovinu a ty nepoškozené stihly plíce obnovit.
Poškození DNA
V kouři jsou obsaženy tisíce škodlivých látek, které poškozují DNA v buňkách dýchací soustavy. Některé buňky vlivem těchto toxinů mají až deset tisíc změn v genetické informaci. To je časovaná bomba. Stačí, aby se taková buňka začala nekontrolovaně množit a imunitní systém ji nezničil. Pak vzniká rakovina.
„Takové buňky můžete vnímat jako malé časované bomby čekající na další zásah, který je nastartuje k rozvoji nádoru,“ vysvětluje pro BBC doktorka Kate Gowers z Londýnské univerzity.
Co se stane, když přestanete kouřit?
Proč některé buňky zhoubným účinkům škodlivin z kouření odolávají, není jasné. Nicméně, když někdo přestane kouřit, začnou růst a nahrazovat poškozené buňky.
„Na něco takového jsme nebyli vůbec připraveni. Je tam populace buněk, která tak nějak magicky nahradí výstelkové buňky dýchacích cest. Jedním z pozoruhodných poznatků je, že pacienti, kteří přestanou kouřit, i když po čtyřiceti letech, mají tyto regenerační buňky, které zůstaly nepoškozené kouřením,“ tvrdí doktor Peter Campbell pro BBC News.
Sledujte nás na sociálních sítích: