Britští neurologové tvrdí, že už v době, kdy navštěvujeme první stupeň základní školy, je rozhodnuto o tom, jak rychle bude náš mozek degenerovat po sedmdesátce. Jednoduchý test u osmiletých dětí poměrně přesně odhadne, zda a kdy se u této osoby ve stáří rozvine demence.
Jednoduchý test
Vyplývá to ze srovnání testu kognitivních funkcí (myšlení a paměti) u několika tisíc Britů ve věku po šedesátce a sedmdesátce s testem kognitivních funkcí, který vypracovali jako školáci v padesátých letech.
„Pokud jako osmileté děti patřily mezi pětadvacet nejlepších v testu kognitivních funkcí, pak mezi ně patřili i v sedmdesáti,“ tvrdí neurologové z Londýnské univerzity.
Inteligence jako prevence
Svým způsobem výzkum naznačuje, že inteligence má jistý ochranný účinek před demencí a úpadkem myšlení a paměti. Ze studie také vyplývá, že čím déle člověk stráví vzděláváním, tím více je před demencí chráněn. Také osoby, které používají v zaměstnání myšlení a paměť, mají v sedmdesáti o deset procent lepší paměť než osoby, které pracují rukama.
„Objev těchto ukazatelů je důležitý, protože pokud dokážeme pochopit, co ovlivňuje kognitivní výkon jedince v pozdějším věku, můžeme určit, jaké aspekty pro prevenci úpadku můžou být ovlivněny vzděláváním nebo změnami životního stylu, kupříkladu cvičením, stravou či spánkem,“ míní doktor Johnathan Schott z Londýnské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: