Odlamují se z koberců, oblečení, nábytku či závěsů, unikají z kosmetiky a různých pomůcek denní potřeby. Opotřebováním se odlupují také z plastového nádobí v kuchyni a v řadě zemí světa jsou v pitné vodě. Mikroplasty jsou každodenní součástí našich životů. Průměrný člověk jich vdechne či pozře 120 tisíc za rok.
Nejmenší částice plastů můžou pronikat ze střev či plic do tkání a krve.
Neblahé tušení
Tam buď vyvolat reakci imunitního systému, který je považuje za nebezpečné cizorodé látky. Nebo začnou uvolňovat sloučeniny, které narušují hormonální systém těla a působí také jako karcinogeny. Co vše a co přesně se s mikroplasty v těle děje, zatím jen tušíme.
A lidé, kteří pijí jen balenou vodu, vypijí o devadesát tisíc mikroplastů za rok víc.
Plasty všude, kam se podíváš
Studie kanadských vědců, kterou publikoval odborný časopis Environmental Science & Technology, je ve svých výpočtech velmi střízlivá.
Mikroplastů jsou plná moře, takže jsou ve vysoké koncentraci v rybách, měkkýších i korýších, které lovíme a konzumujeme. Mikroplasty jsou přítomny ve všech místech oceánu i v nejhlubších a nejodlehlejších oblastech.
„Tato data jsou navzdory nejlepší metodice stále velmi podhodnocená. A naznačují, že mikroplasty budou ve většině, pokud ne úplně všech potravinách určených ke konzumaci člověkem,“ tvrdí doktor Kieran Cox z University of Victoria.
Sledujte nás na sociálních sítích: