Syndrom vyhoření se nově objevil na indexu Mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace. Od roku 2022 by měly uznávat toto onemocnění všechny země světa s tím, že lékaři budou schopni onemocnění léčit a pojišťovny léčbu hradit.
„Onemocnění je způsobeno chronickým pracovním stresem, který nebyl úspěšně zvládnut,“ definuje Světová zdravotnická organizace, která v symptomatice uvádí osm hlavních znaků.
Jak ho poznat?
Mezi ně patří: 1) špatný spánek, 2) žaludek na vodě a špatné trávení, 3) vysoký krevní tlak, 4) neustálé myšlení na práci i při pobytu doma, 5) nevrlá a podrážděná nálada, 6) neustálý nedostatek času na dotažení úkolů, projektů, na rodinu či dokonce na sebe, 7) neschopnost se soustředit a 8) neochota žít společensky a stýkat se s přáteli.
„Je to poprvé, kdy byl syndrom vyhoření uznán v Mezinárodním seznamu nemocí,“ uvedl za Světovou zdravotnickou organizaci její mluvčí Tarik Jasarevic.
Firmy by měly vsadit na prevenci
O zařazení na seznam chorob rozhodlo Světové zdravotnické shromáždění v pondělí v Ženevě.
„Podniky a firmy můžou dělat velmi mnoho pro to, aby bránily vyhoření u svých zaměstnanců, nikdy není pozdě včas to zarazit. Existuje mnoho způsobů, jak zvyšovat psychickou odolnost a zvýšit výkonnost, což může mít velké ekonomické výhody pro podniky, ale musejí se starat o mentální zdraví a pohodu svých zaměstnanců,“ míní britský chiropraktik a expert na zvládání stresu doktor Phil Parker v rozhovoru pro The Sun.
Zdroj: who.int, helpguide.org
Sledujte nás na sociálních sítích: