Doba plastová je hrozbou nejen pro naší planetu, ale je to doba, která má vliv také na mužskou sterilitu. Domácnosti jsou plné plastových materiálů a produktů, které vylučují do svého okolí ftaláty a polychlorované bifenyly. Ty se dostávají do těla mužů či domácích mazlíčků a způsobují u nich vážnou formu neplodnosti. Absolutní sterilitu.
Vědci z Británie tvrdí, že psi v domácnosti člověka jsou jakýmisi důlními kanárky dnešní doby. Kanárci bývali používáni v dolech proto, že velmi rychle ztrátou vědomí reagovali na unikající nebezpečné plyny. Vyšetření plodnosti psa může být indikátorem zamoření domácnosti ftaláty a bifenyly. Pokud je pes neplodný, pak bude i jeho pán.
Ftaláty a bifenyly jsou totiž stále obsaženy v mnoha plastových materiálech, které v domácnosti lidé mají. Uvolňují se z nich a dostávají mužům do těla. Tam narušují hormonální systém a především plodnost.
„Tato nová studie podporuje naši teorii, že psi jsou jakýmisi zrcadly poklesu mužské plodnosti… náš výzkum dokazuje, že člověkem produkované sloučeniny široce používané v domácnostech a pracovním prostředí jsou zodpovědné za pokles plodnosti u mužů i psů,“ tvrdí doktor Richard Lea z Nottingham University.
Ftaláty a bifenyly vyvolávají poškození DNA ve spermiích i jejich sníženou schopnost pohybu.
Doma v bezpečí? Ani ne...
Ftaláty a bifenyly nicméně nepředstavují jediné riziko, které se v zařízení našich bytů vyskytuje. Plastové potahy a plastové koberce uvolňují mikroskopické částečky plastů, které poletují vzduchem jako prach, s dechem se dostávají do plic a tudy do krevního řečiště. Další vlnu mikroplastů lidé přijímají trávicím traktem z potravin a vody balených do plastových obalů. Vídeňští vědci vyšetřením stolice Evropanů zjistili, že všichni v ní mají mikroplasty.
„Nejmenší částice mikroplastů dokážou pronikat do krevního řečiště, lymfatického systému a můžou dokonce pronikat do jater,“ tvrdí jeden z autorů doktor Philipp Schwabi z Lékařské univerzity ve Vídni.
„Vůbec mě tyto objevy nepřekvapují a nejsem jimi ani zvlášť znepokojen. Mikroplasty byly nalezeny v kohoutkové vodě, v balené vodě, rybách a dokonce i pivu. Jsme také vystaveni částicím plastů z prachu v interiérech našich domovů, z obalů na potraviny a z plastových lahví. Je nevyhnutelné, že se pak dostávají do našich plic a trávicího systému,“ tvrdí profesor Alistair Boxall z University of York.
Sledujte nás na sociálních sítích: